HONGKONG. Čínsky reťazec vegetariánskych obchodov a jedální Green Common chce zmeniť jedálniček Číňanov a dobyť domáci trh "mäsom" zo sójových, hrachových, hubových a ryžových proteínov.
Nový produkt sa snaží napodobniť chuť a vzhľad skutočného mletého bravčového mäsa.
Firma teraz čaká na vyjadrenie regulačného úradu a predpokladá, že nový výrobok začne predávať do konca tohto roka, uviedol server CNN.
Čína ako rekordér v konzumácii bravčového
V Číne je bravčové milovaným pokrmom, každá typická čínska rodina chová prasa, ak má na chov podmienky.

Podľa odhadu amerického ministerstva poľnohospodárstva sa v Číne tento rok spotrebuje na 56 miliónov ton bravčového, čo je oveľa viac ako v ktorejkoľvek inej krajine.
Čínska vláda chce spotrebu mäsa znížiť, v roku 2016 prišla s kampaňou, ktorá mala ľudí prinútiť k obmedzeniu konzumácie mäsa pod heslom "jedzte menej mäsa, pomôžete planéte".
Podieľal sa na nej aj bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger.
Nejde o obsah, ale o všetko okolo
Nový produkt je možné používať rôznymi spôsobmi, plniť s ním taštičky, robiť z neho mäsové gule, pripravovať ho v pare, opekať na panvici, fritovať alebo dusiť.
Spoločnosť Green Common chce využiť meniace sa stravovacie návyky Číňanov a presvedčiť ľudí, ktorí vyrastali na taštičkách plnených bravčovým v sladkokyslej omáčke, aby prešli na jej alternatívu.
Prirovnáva sa pritom ku kaviarenskému reťazcu Starbucks.
"V Číne sa káva nikdy nepila, posledných 5000 rokov Číňania pijú čaj. Starbucks sa tu ale podarilo vytvoriť nový životný štýl. Oveľa viac než o to, čo je v pohári, ide o to, čo je okolo neho," uviedli zakladatelia firmy v rozhovore pre CNN.