Príjazdová diaľnica do francúzskeho Calais. Lekári, vedci, advokáti a manažéri z rozvojových krajín oslavujú príchod jari. Takýto text v češtine a nemčine sprevádza obrázok z Francúzska, na ktorom je uprostred diaľnice obrovský kúdol dymu.
Obrázok po facebooku šíri konto s menom Pavel Tobiáš. Pravdepodobne ide o nymburského člena českej politickej strany Národní demokracie. Jeho profil je plný xenofóbnych a antieurópskych príspevkov. Tobiáš síce prevzal obrázok z Calais, no sám v popise napísal, že ide o záber z Paríža. Dokonca pridal aj dátum - 19. apríla 2018.
Obrázok z jeho konta získal viac ako 2440 prevzatí.
S jeho textom obrázok prevzala aj slovenská facebooková skupina Otvor oči, Slovensko, ktorá mu zabezpečila ďalšie interakcie.
Prečo o tom médiá mlčia?
Tobiáš sa v texte sťažuje, že médiá mlčia o dramatickej situácii, ktorá je už rovnaká v Nemecku, Anglicku či v Taliansku.
Prečo teda „mainstreamové médiá“ o obrázku mlčia? Pretože klame. Po krátkej lustrácii cez službu google images sa nám ho podarilo nájsť na spravodajskom serveri UPI.com. Ten ho prevzal z twitterového účtu s názvom @vtellier. Ide o záber z júla 2015, pochádza z Calais.
Incident nemal nič spoločné s imigrantmi. Záber zachytáva protest francúzskych zamestnancov spoločnosti, ktorá prevádzkuje trajekty medzi Francúzskom a Veľkou Britániou. Zamestnanci v rámci protestu proti rozpočtovým škrtom zablokovali vjazd do eurotunela pneumatikami, ktoré zapálili.
Neboli to imigranti, nebolo to v Paríži a protest sa nijako netýkal súčasného francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ako to píše český text na facebooku.
Narazili ste na hoax alebo propagandu?
Napíšte nám na hoax@sme.sk
Pravý obrázok, klamlivý text
Obrázok s krátkym textom je na sociálnych médiách veľmi účinným nástrojom. Nevyžaduje totiž toľko pozornosti ako bežné články. V lete 2017 sa šírila fotografia z „francúzskeho Ostende“. Bol na nej obrovský neporiadok, ktorý údajne za sebou zanechali utečenci.
Problémom bolo, že Ostende sa nachádza v Belgicku, nie vo Francúzsku. Samotný záber navyše pochádzal z britského rockového festivalu Glastonbury.
Český server Parlamentní listy si veľmi podobnú prax vyskúšal s videom. Vo februári 2017 zverejnil video, ktoré sa veľmi podobalo na obrázok z Calais.
Horiace pneumatiky a zrážky s políciou si ľudia vysvetlili ako dôsledok utečeneckej krízy. V skutočnosti išlo o rok staré zábery z protestu parížskych taxikárov. Parlamentní listy šikovne zamlčali kontext, keď video zverejnili iba s textom: Toto je Paríž.