PCHJONGJANG, BRATISLAVA. Americký prezident Donald Trump to označil za „veľký pokrok“ aj „dobrú správu pre Severnú Kóreu a svet“.
Aj Európska únia a Rusko hovoria o uspokojivom kroku. Piatkový prísľub Severnej Kórey, že zastaví svoj program vývoja jadrových zbraní označujú mnohí za prelomový ústupok.

Najmä týždeň pred summitom Kim Čong-una a juhokórejského prezidenta Mun Če-ina a niekoľko mesiacov pred plánovaným stretnutím Kim Čong-una s Trumpom.
Analytici však vyzývajú na opatrný optimizmus – zastavenie jadrových testov aj zatvorenie raketového komplexu totiž KĽDR sľubovala aj v minulosti. A viackrát sa k zbraniam veľmi rýchlo vrátila.
Jadro od Clintona
Podobné vyjadrenia ako v posledných týždňoch pred rokmi oslavoval aj Trumpov predchodca Bill Clinton. Pred dvadsiatimi šiestimi rokmi podpísali Severná aj Južná Kórea dohodu, podľa ktorej mali jadrovú energiu využívať len na mierové účely.
“Máme dobré dôvody byť skeptickí alebo aspoň realistickí
„
Prešiel však len rok a severný sused sa začal vyhrážať, že odstúpi od zmluvy o nešírení jadrových zbraní. Nepáčilo sa mu, že miesta s jadrovými zásobami mali kontrolovať medzinárodní inšpektori. Odstúpenie od dohody vtedy zbrzdili Američania.
Clinton ponúkol podľa webu Korea Times KĽDR pomoc s výstavbou ľahkovodných jadrových reaktorov, ktoré budú slúžiť výlučne na elektrinu, ak Pchjongjang zbúra dva plutóniové reaktory, vďaka ktorým sa mohli vyrábať zbrane. Američania tiež sľúbili dodávky vykurovacieho oleja, kým sa elektráreň nedokončí.