LONDÝN, BRATISLAVA. Katedrála z 13. storočia je dominantou juhoanglického mesta Salisbury. Turistov láka aj bájny Stonehenge, ktorý leží len trinásť kilometrov od mesta. Keď sa však mesto začiatkom marca dostalo do svetových médií, miestni sa už tak netešili.
Mnohých turistov to odradilo, tí, čo prišli, si chodili obzerať miesta, ktoré súvisia s vyšetrovaním otrávenia bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry. Skripaľov dom, reštauráciu, kde jedli, krčmu, kde pili a park pri rieke Avon, kde ich našli 4. marca otrávených.
Policajné pásky, pri nich policajti a dovnútra púšťali len ľudí v bezpečnostných oblekoch.
Tento týždeň sa situácia zmenila. Z policajného vyšetrovania sa väčšina spomínaných miest okrem Skripaľovho domu mení na miesta, ktoré sa začínajú čistiť. Na stretnutí s verejnosťou však policajtom niektorí miestni vyčítali, že s tým prichádzajú neskoro.
Podceňujete situáciu

„Podceňujete toxicitu tejto chemikálie,“ povedal jednému z kritikov Ian Boyd z úradu pre životné prostredie. „Podceňujete aj to, ako sa chemikália šírila.“
Skripaľovcov otrávil nervový jed novičok, ktorý počas studenej vojny vyrábala sovietska armáda a podľa britských spravodajských služieb v tom v menších rozmeroch pokračovalo v posledných rokoch aj Rusko.
Boyd jeho šírenie prirovnal k atramentu. „Ak si prsty namočíte do atramentu a robíte bežné aktivity, nájdete atrament na rôznych miestach, až kým neuschne,“ povedal podľa Guardianu. „Atrament je ešte v poriadku, ten vidíte. My tu však máme látku, ktorú nevidno.“
Pripomína, že látka sa na vzduchu nezničí ani sa nevyparí. Naznačil, že v Salisbury sa môže nachádzať aj na iných miestach, ako sa doteraz očakávalo, niekde dokonca v nebezpečných koncentráciách. „Môžeme predpokladať, že nebude vo výrazne odlišnej forme ako v čase, keď ju distribuovali,“ dodal Boyd.