BANGKOK. Lídri mjanmarskej kresťanskej etnickej komunity Kačinov vyzvali na pomoc zhruba dvom tisícom civilistov, ktorí uviazli v džungli utekajúc pred bojmi medzi armádou a kačinskými gerilami na severe krajiny.
Ako v stredu uviedol baptistický komunitný vodca Mung Dan, spomínaní Kačinovia zostali v džungli bez liekov a dostatočných zásob potravín.
Tehotné ženy aj starí ľudia
Medzi civilistami sú podľa neho dve ženy po pôrode, päť tehotných žien, 93 starých ľudí a dedinčania, ktorí utrpeli zranenia pri ostreľovaní mínometnými granátmi. "Zúfalo potrebujú lekárske ošetrenie ako aj prídel jedla," uviedol pre agentúru AP.
Mimovládna organizácia Ženská sieť štátu Kačin požiadala tamojšieho štátneho ministra o povolenie zachrániť spomínaných civilistov v núdzi, zatiaľ ho však nedostala.
"Žiadali sme o povolenie zachrániť ľudí, ktorí uviazli v džungli a sú vo veľmi vážnom stave, ale štátny minister povedal, že ich môžeme zachrániť len vtedy, ak nám tam armáda umožní prístup," vysvetlila členka organizácie Awng Ja.
Ostreľovanie a nálety
Najnovšia vlna bojov v regióne Tanai v štáte Kačin, známom pre ťažbu jantáru a zlata, sa zdvihla začiatkom apríla. Vláda vtedy zareagovala ostreľovaním a náletmi na vyhrážanie sa povstaleckej Kačinskej nezávislej armády (KIA), ktorá tvrdila, že prevezme kontrolu nad stratenými územiami.
Vládna ofenzíva si údajne už vyžiadala životy niekoľkých civilistov. "Najmenej traja civilisti zomreli od 11. apríla na troch rôznych miestach v dôsledku vojenských mínometných granátov a náletov," vyjadril sa Naw Bu z Kačinskej nezávislej organizácie, ku ktorej je pridružená spomínaná KIA.
Povstalci z KIA proti vláde bojujú už niekoľko desaťročí. Boje medzi vládou a rebelmi opätovne začali v roku 2011 a porušili tak 17 rokov trvajúce prímerie. Strety armády a povstalcov si vyžiadali stovky mŕtvych a vyhnali z domovov vyše 100-tisíc civilistov.