SOUL. Vo veku 91 zomrela juhokórejská herečka Čche Un-i, ktorá bola na rozkaz Kim Čong-ila, otca súčasného vodcu KĽDR, v roku 1978 unesená do Severnej Kórey a nútená hrať tam v propagandistických filmoch.
O niekoľko mesiacov neskôr uniesli severokórejskí agenti aj jej bývalého manžela, režiséra Sin Sang-oka. Dvojica utiekla počas cesty do Viedne v roku 1986. Pchjongjang vždy odmietal, že by herečka a filmár boli unesení, a tvrdil, že do Severnej Kórey zbehli. O pondelkovom úmrtí Čche Un-i informovala jej rodina.
Nalákali ju do člna
Čche bola po desaťročia pred únosom hviezdou juhokórejského filmu. Po rozvode so Sinom na sklonku 70. rokov začala ale jej kariéra strácať na obrátkach. Práve v tom čase prišla ponuka od domnelého hongkonského obchodníka, ktorý ponúkal založenie filmovej spoločnosti, ktorá by jej kariéru oživila.
V Hongkongu ju však sprievodca nalákal do člna a potom skončila v nákladnej lodi plávajúcej do KĽDR. Únoscovia ženu omámili drogami a osem dní jej odopierali jedlo. Nakoniec sa ocitla v luxusnej vile v Pchjongjangu, kde ju neustále strážili.
Krátko potom skončil za doposiaľ neznámych okolností v Severnej Kórei aj jej vtedajší manžel, filmový režisér Sin Sang-ok. Kim Čong-il, ktorý KĽDR vládol od roku 1994 až do svojej smrti v roku 2011, plánoval, že vďaka legendárnej dvojici v krajine vzniknú filmy schopné konkurovať aj tým najlepším zahraničným snímkam.
Dvojica v zajatí pretrvala osem rokov a na Kimov príkaz sa podieľala na vzniku zhruba desiatkach filmov.
Kim bol veľký filmový fanúšik
Kim Čong-il bol veľkým fanúšikom západnej kinematografie. Jeho najobľúbenejším filmom bol Rambo a rád sa pozrel na "čokoľvek s Elizabeth Taylorovou", alebo Seanom Connerym, zvlášť na bondovské filmy, ktoré chápal ako "socialistické dokudrámy", napísal Paul Fischer v knihe Produkcia Kim Čong-una (A Kim Jong-Il Production ). Podľa Čche obsahovala jeho filmotéka 15.000 snímok z celého sveta.
Herečka neskôr zložitý vzťah so svojím únoscom popísala. "Rešpektoval nás ako umelca a plne nás podporoval," uviedla v jednom rozhovore. Napriek tomu mu svoj "škandalózny únos" nikdy neodpustila.
Zdôrazňovala, že mohla točiť aj filmy s umeleckou hodnotou, a nie iba propagandu. V inom rozhovore popisovala, ako sa ju Kim, skleslú po únose, snažil ju rozosmiať. "Len sa na mňa pozrite, pani Čche, nepripadám vám ako malý a tučný trpaslík ?," povedal jej vodca KĽDR a herečka vyprskla smiechom.
Medzi najpopulárnejšie filmy, ktoré vznikli v KĽDR, patril akčný vojnový film Na úteku (Talchulgi), ktorý sa končí výbuchom skutočného vlaku a ktorý aj vďake zásobe dynamitu dal k dispozícii Kim Čong-il, aby scéna vyzerala presvedčivo. Ďalším potom je Pulgasari - severokórejská verzia japonskej Godzilly.
Dvojicu pri cestách na zahraničné festivaly vždy pozorne strážili. Na Kimov pokyn sa počas pobytu v Maďarsku znova zlúčili. Nakoniec sa im podarilo utiecť v roku 1986 - počas schválenej cesty do Viedne, kde mali propagovať severokórejské filmy, sa dostali na americkú ambasádu a požiadali tam o azyl.
Potom zostali viac ako desať rokov v Spojených štátoch a do Južnej Kórey sa vrátili až v roku 1999. Sin zomrel o sedem rokov neskôr. Ich príbeh inšpiroval niekoľko kníh a filmov.
Pozrite si dokument o zosnulej herečke.