ŠTRASBURG, BRATISLAVA. Keď sa Emmanuel Macron v septembri postavil pred študentov na Sorbonnskej univerzite v Paríži a hovoril o novej Európe, stal sa symbolom európskej integrácie.
Bolo to len dva dni po nemeckých voľbách, keď si francúzsky prezident nemohol byť istý tým, či s ním bude nová nemecká vláda prežívať jeho nadšenie. Neostýchal sa však byť konkrétny a hovoriť o tom, ako treba dvadsaťsedmičku reformovať.
Po viac ako pol roku sa však na prvý pohľad veľa nezmenilo. Macron sa svojej vízie nevzdáva, hovorí však už obšírnejšie. Nemecko mu v jeho plánoch nepomáha a okrem Poľska či Maďarska si euroskeptický smer vybrali aj Taliani. Je Macronova vízia fiaskom?
Bez spojencov?
Jeho predchodcu Francoisa Hollanda označovali za “najmenej populárneho prezidenta v modernej histórii Francúzska”. Tento imidž mu neškodil len doma, ale aj na medzinárodnej pôde.
“Je to najvášnivejší eurofil na európskom kontinente.
„
Emmanuel Macron sa teraz snaží vrátiť Francúzsko na vrchol diplomatického rebríčka. Len pred pár dňami povedal, že práve on presvedčil amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby sa Američania zo Sýrie ešte nestiahli. Kým Francúzi sa k spojeneckému útoku na Sýriu pridali, Nemecko zostalo v úzadí.
"Francúzsky prezident a nemecká kancelárka si vymenili úlohy. Kým v minulosti mala kancelárka pevné vnútropolitické postavenie a prezident krehké, teraz je to opačne," hovorí analytik webu EURACTIV Pavol Szalai.