BEJRÚT. Inšpektorom z Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) zabránili ruskí a sýrski predstavitelia vo vstupe na územia, kde sa údajne odohral chemický útok zo strany režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada.
V pondelok o tom informoval generálny riaditeľ OPCW Ahmet Üzümcü.
Argumentovali bezpečnosťou

Ruskí a sýrski predstavitelia, ktorí sa s expertmi OPCW stretli v Damasku, odmietnutie vstupu na územie mesta Dúmá odôvodnili údajnými "pretrvávajúcimi bezpečnostnými problémami, ktoré treba najskôr vyriešiť".
Inšpektorom OPCW Rusi a Sýrčania namiesto návštevy Dúmy ponúkli 22 údajných svedkov, s ktorými sa môžu porozprávať. Üzümcü napriek tomu dúfa, že inšpektorov jeho organizácie pustia do mesta čím skôr.
O nevpustení expertov na chemické zbrane do Dúmy informoval už predtým námestník ruského ministra zahraničia Sergej Riabkov, podľa neho bolo však dôvodom to, že inšpektorom chýba povolenie zo strany sekretariátu Organizácie Spojených národov (OSN).
"OSN poskytla potrebné povolenia pre to, aby tím OPCW vykonal svoju prácu v Dúme. Nezamietli sme tomuto tímu žiadnu žiadosť o to, aby išiel do Dúmy," reagoval hovorca OSN Stéphane Dujarric.
Médiá vinili OSN
Riabkovove slová niektoré médiá interpretovali tak, že snahu o vyslanie expertov do Dúmy torpéduje OSN, podľa šéfa OPCW jej však naopak bránia sýrski a ruskí predstavitelia.
Rusko aj Sýria pritom vyslanie tímu OPCW do Sýrie oficiálne privítali.
Údajný chemický útok v meste Dúmá pri Damasku si podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyžiadal vyše 40 obetí a viac ako 500 zranených. Sýria a jej spojenec Rusko tieto informácie popierajú.
Spojené štáty, Francúzsko a Veľká Británia podnikli cez víkend nálety na sýrske vojenské ciele, pričom podľa Pentagonu bol útok namierený proti Asadovmu programu vývoja a výroby chemických zbraní. Útoky si nevyžiadali žiadne obete, zranenia utrpeli traja ľudia.