BEJRÚT. Útoky Západu znížia schopnosť sýrskej vlády uskutočňovať nové chemické útoky. V pondelok to uviedol generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. Ako povedal, útoky Spojených štátov, Francúzska a Británie sú "jasným odkazom" sýrskemu prezidentovi Baššárovi al-Asadovi, Rusku a Iránu, že používanie chemických zbraní je neakceptovateľné a západní spojenci nebudú stáť bokom a prizerať sa.
Stoltenberg sa tak vyjadril v rozhovore pre tureckú televíznu stanicu NTV. Šéf NATO sa momentálne nachádza v Turecku, kde rokuje s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a ďalšími vládnymi predstaviteľmi.
EÚ chystá darcovskú konferenciu
Šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová v pondelok uviedla, že európsky blok chce po útokoch využiť veľkú konferenciu budúci týždeň na to, aby dodal nový impulz mierovým snahám v Organizácii Spojených národov. "Ľudia trpia, ľudia umierajú a ja si myslím, že zodpovednosť musí prevziať celé medzinárodné spoločenstvo," povedala Mogheriniová.
Na darcovskej konferencii pre Sýriu, ktorá sa uskutoční 24. až 25. apríla v Bruseli, sa očakáva účasť viac než 70 delegácií.
"Zdá sa mi veľmi jasné, že momentálne treba dať (v otázke Sýrie) podnet k obnoveniu politického procesu pod vedením OSN," uviedla Mogheriniová.
Nemecko: Treba zapojiť aj Rusko
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v tejto súvislosti zdôraznil, že politické riešenie konfliktu v Sýrii nebude možné bez účasti Ruska a ďalších regionálnych mocností. Zároveň vyjadril presvedčenie, že v budúcom mierovom usporiadaní Sýrie by nemal figurovať súčasný prezident Bašár Asad, ktorý podľa neho použil chemické zbrane voči vlastnému ľudu.

Šéf britskej diplomacie Boris Johnson pred zasadnutím v Luxemburgu povedal, že cieľom odvetných úderov západných spojencov v Sýrii nebola zmena režimu ani ovplyvnenie vývoja tamojšej vojny. Podľa neho mali signalizovať to, že Západ už viac nebude tolerovať používanie chemických zbraní.
Francúzsko už predtým avizovalo, že predloží Bezpečnostnej rade OSN komplexný návrh rezolúcie vyzývajúcej na oživenie mierových rokovaní pod záštitou OSN.
Ministri členských krajín majú v Luxemburgu okrem Sýrie rokovať aj o napätí vo vzťahoch s Ruskom a možných nových sankciách voči Iránu.