WASHINGTON. Spojené štáty majú vzorky krvi a moču od osôb, ktoré boli vystavené sobotňajšiemu útoku v Sýrii.
Vzorky pozitívne testovali na prítomnosť chlóru i neidentifikovanej nervovoparalytickej látky.
S odvolaním sa na dvoch úradníkov administratívy USA o tom v piatok informovala televízia NBC.
Americký prezident Donald Trump napriek vzorkám ešte definitívne nerozhodol, aké kroky voči Sýrskemu režimu podnikne.
Takéto biologické vzorky sa zvyčajne získavajú v nemocniciach a zhromažďujú sa americkými alebo zahraničnými tajnými službami pôsobiacimi v danej krajine.
Sýria a chemické zbrane
Aj keď úradníci neidentifikovali nervovoparalytickú látku ako sarin, americkí predstavitelia pripomenuli, že režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada je známy tým, že má zásoby tohto plynu a počas občianskej vojny v Sýrii pri svojich útokoch používal práve zmes sarinu a chlóru.
Nemenovaní americkí úradníci sú presvedčení, že za útokom v meste Dúmá je sýrska vláda.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa vo štvrtok vyjadril, že Francúzsko má dôkaz, že jednotky sýrskej vlády minulý týždeň v meste Dúmá pri Damasku použili chemické zbrane.
Aktivisti a humanitárne skupiny tvrdia, že táto posledná povstalecká bašta vo východnej Ghúte bola podrobená intenzívnemu bombardovaniu sýrskym režimom podporovaným Ruskom.
Rusko a Sýria však odmietajú akúkoľvek účasť na údajnom chemickom útoku.
Americkí predstavitelia pritom tvrdia, že Asadov režim za posledných šesť mesiacov spáchal proti povstalcom niekoľko chemických útokov.
Trump už Sýriu pre chlór bombardoval
Okrem toho vlani sa terčom jedného takého útoku - spáchaného zmesou chlóru a sarinu - stalo mesto Chán Šajchún, kde vtedy zomrelo 86 ľudí. Spojené štáty v reakcii na to podnikli raketový útok na leteckú základňu sýrskych vládnych síl, odkiaľ pred misiou v Chán Šajchúne údajne štartovali lietadlá, ktoré neskôr útočili na civilistov v Chán Šajchúne.
Šlo o prvý priamy útok USA na jednotky sýrskeho prezidenta Bašára Asada a súčasne aj o najdramatickejšie vojenské rozhodnutie prezidenta Trumpa od jeho nástupu do funkcie amerického prezidenta v januári 2017.
Trump tentokrát po konzultáciách so svojimi poradcami pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku zatiaľ neprijal vo veci konečné rozhodnutie. Vo svojom vystúpení pred novinármi to v noci na piatok uviedla hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.
Sandersová podľa televízie ABC zdôraznila, že vedenie Spojených štátov pokračuje v analýze informácií od tajných služieb týkajúcich sa situácie, ako aj v rokovaniach o tejto problematike so svojimi spojencami a partnermi.
Trump už v noci na piatok medzičasom telefonicky hovoril s britskou premiérkou Theresou Mayovou. V pláne má aj telefonát s Macronom.
Mayová má podporu ministrov
Trump a Mayová sa v telefonáte dohodli, že budú pokračovať v tesnej spolupráci nad medzinárodnou reakciou na údajné použitie chemických zbraní v Sýrii.

Podľa agentúry Reuters a televízie ABC sa obaja štátnici v telefonickom rozhovore zhodli, že je nevyhnutné zabrániť sýrskemu režimu v ďalšom použití chemických zbraní.
ABC pripomenula, že premiérka Mayová vo štvrtok večer získala podporu svojich ministrov v tom, že použitie chemických zbraní v Sýrii nesmie zostať bez odozvy medzinárodného spoločenstva.
Minister dopravy Jo Johnson neskôr pre rozhlasovú stanicu BBC zdôraznil, že nateraz nebolo rozhodnuté o podniknutí vojenskej akcie. Tá sa nespomína ani vo vyhlásení Downing Street.
Uvádza sa však v ňom, že vláda vyslovila súhlas, aby premiérka Mayová pokračovala v spolupráci so spojencami v USA a Francúzsko s cieľom koordinovať medzinárodnú reakciu.
V rámci týchto snáh prezident Trump v najbližších hodinách absolvuje telefonát aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.
Ten sa vo štvrtok vyjadril, že Francúzsko má dôkaz, že jednotky sýrskej vlády minulý týždeň v meste Dúmá pri Damasku použili chemické zbrane.
Asad hovorí o lžiach
USA a ich spojenci pohrozili vojenským zásahom po správach o chemickom útoku sýrskych vládnych síl v meste Dúmá, pri ktorom podľa opozičných aktivistov a zdravotníkov uplynulý víkend zahynuli desiatky ľudí.

Sýrska vláda i jej spojenec Rusko takéto obvinenia popierajú.
Sýrsky prezident Asad vo štvrtok vyhlásil, že hrozby úderu na jeho krajinu po údajnom chemickom útoku sa zakladajú na "lžiach" a ich snahou je zmariť úspechy, ktoré jeho vojenské sily v poslednom čase dosiahli v boji proti povstalcom v oblasti Damasku.
Asad podľa agentúry AP dodal, že vyhrážky Západu ohrozujú medzinárodný mier a bezpečnosť, pričom vojenský zásah by len prispel k ďalšej destabilizácii regiónu.