VARŠAVA. O špecifických poľsko-židovských vzťahoch v súvislosti s faktom, že Poľsko bolo jednou z kolísok židovskej kultúry, hovoril vo štvrtok v Osvienčime izraelský prezident Reuven Rivlin.
Trojkilometrový pochod

Najvyšší izraelský predstaviteľ sa tam pred Pochodom živých - 30. ročníkom podujatia na pamiatku obetí holokaustu stretol s prezidentom hostiteľskej krajiny Andrzejom Dudom.
Obaja štátnici sa potom spoločne vydali na trojkilometrovú trasu pochodu medzi dvoma časťami vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau na jeho čele.
Rivlin predtým požiadal Poľsko, aby sa Varšava popri špecifických vzťahoch so židovským národom prihlásila k zodpovednosti za komplexný výskum obdobia holokaustu, narážajúc tak na kontroverzne vnímané legislatívne zmeny prijaté nedávno tamojšími zákonodarcami.
Kolíska i cintorín
Izraelský prezident popri konštatovaniach, že oba národy žili v Poľsku po stáročia vedľa seba a že Poľsko bolo jednou z kolísok židovskej kultúry pripomenul, že sa "žiaľ, stalo aj najväčším židovským cintorínom" narážajúc tak na nacistické tábory smrti na jeho území.
Židovský štát, ako zdôraznil jeho prezident, si maximálne váži proces skúmania svedomia, ktorým prešla poľská spoločnosť.
V niektorých otázkach však jestvujú odlišnosti, hlboké odlišnosti názorov, poznamenal a dodal, že o nich hovoril aj s poľským prezidentom. Obaja sme vyjadrili svoje stanoviská, ja svoje, pán prezident jeho, konštatoval.
Hostiteľ podčiarkol, že cieľom poľských politikov nikdy nebolo prijatím nového zákona prekaziť svedectvá tých, ktorí prežili holokaust.
Chceli brániť pravdu

"Chceli sme brániť historickú pravdu i tam, kde je ťažká," zdôraznil a dodal, že počas druhej svetovej vojny sa medzi činmi Poliakov vyskytli tak kritizovateľné, ako aj chvályhodné skutky.
Zo strany poľského štátu však nikdy nejestvovalo inštitucionálne, systémové nepriateľstvo voči židom, podčiarkol Duda.
Aj on pripomenul dlhé spolunažívanie príslušníkov oboch názorov, obetu mnohých židov v bojoch za nezávislosť Poľska a likvidáciu troch miliónov poľských občanov židovského pôvodu nacistami počas druhej svetovej vojny.
Poľský prezident vyjadril nádej, že účasť hláv oboch štátov na Pochode živých bude signálom do sveta, že antisemitizmus, genocída a holokaust sa nikdy nesmú zopakovať.
V samotnom Izraeli sa vo štvrtok na krátky čas fakticky zastavil život. Jeho občania si práve v tento deň pripomenuli pamiatku obetí holokaustu.
Na počesť šiestich miliónov Židov, ktorí boli nacistami zavraždení počas druhej svetovej vojny v koncentračných táboroch, sa v Izraeli rozozvučali sirény a ľudia držali dve minúty ticha.
Loading
...