V posledných týždňoch sa na Slovensku odohrala vražda novinára, expremiér hovoril o vplyve Georgea Sorosa, ukázalo sa zneužívanie európskych dotácií, krajina sa nepridala k spojencom pri vyhosťovaní ruských špiónov. Aký to má vplyv na imidž Slovenska?
„To, čo sa na Slovensku odohralo od vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky, veľmi ublížilo imidžu krajiny. V Európe nás vnímali ako pozitívnu anomáliu medzi krajinami V4. Tá má ako celok v Únii veľmi zlý imidž, vnímajú ju ako skupinu štátov, ktoré počas migračnej krízy neukázali dostatok solidarity, Visegrád sa stal až pejoratívnym pojmom.
Slovensko bolo vnímané, že na rozdiel od Poľska či Maďarska má oveľa stabilnejšie inštitúcie, že v ňom nie je právny štát v ohrození a vláda sa nesnaží znásilniť súdy alebo zmanipulovať výsledky volieb.
Na Západe Slovensko vnímali ako spojenca v snahe znormálniť Maďarsko či Poľsko, v snahe zabrániť, aby sa vybrali opačným smerom.“
Čo z toho malo Slovensko?
„Stále sa nedá vylúčiť, že príde k štiepeniu Európy. V Bruseli, v Paríži, v Berlíne sa hovorí o tom, že treba hlbšie integrovať asi tucet krajín, možno o niečo viac. Nás brali ako krajinu, ktorá by bola súčasťou tohto jadra, čo je pre nás výnimočne dôležité.
Ak nie sme súčasťou jadra, začínajú nás brať ako malú krajinu na okraji Európy, na okraji západnej civilizácie. To je zlé pre investorov aj pre imidž krajiny.“
Toto pozitívne vnímanie je už minulosťou?
„Nemyslím si, že je to preč. V strednej Európe na naše šťastie chýbajú alternatívy. Vzťahy Poľska so zvyškom Únie sa zlepšujú, ale veľmi pomaly.