BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Chce zmeniť vládu a s jej pomocou budovať silný suverénny štát, ktorý sa bude brániť pred migráciou.
Viktor Orbán má po nedeľných voľbách v Maďarsku od voličov silný mandát – aj vďaka volebnému systému má jeho strana Fidesz ústavnú väčšinu v parlamente a meniť zákony preto pre nich nebude zložité.
Čo Fidesz plánuje a čo by mohol zmeniť?
1. Obmedziť prácu mimovládok

Jedným z prvých zákonov, ktoré prisľúbil Fidesz prijať, je takzvaný Stop Soros zákon.
„Vo voľbách sme dostali mandát na to, aby sme tento zákon prijali,“ povedal Orbán podľa denníka Guardian hneď po voľbách.
Mimovládky prijímajúce peniaze zo zahraničia, ktoré sa zaoberajú aj prácou s migrantmi, zákon vysoko zdaní. Vláda tiež môže rozhodnúť, že organizácia nespĺňa podmienky alebo podporuje ilegálnu imigráciu a z Maďarska ju vykázať.
Organizácie tvrdia, že zákon najviac obmedzí ich maďarských partnerov, ktorí pomáhajú napríklad chudobným či dôchodcom a už teraz majú problémy za to, že získali granty od zahraničných organizácií.
2. Zmena systému?
Kritici Viktorovi Orbánovi vyčítajú, že sa môže s ústavnou väčšinou pokúsiť zmeniť politický systém v Maďarsku na prezidentský. Ak by sa následne stal prezidentom, moc by mohol koncentrovať vo svojich rukách.
Orbán to však odmieta. „Rozhodli sme sa, že sa neposunieme k prezidentskému systému, pretože je to nepoznané teritórium a myslím si, že táto úvaha je stále platná,“ povedal podľa agentúry Reuters.
Parlamentný systém je podľa neho stále najstabilnejší.