LONDÝN, PARÍŽ. Lídri Británie, Francúzska a USA sú odhodlaní "brať na zodpovednosť" tých, ktorí sú za útokom chemickými zbraňami v Sýrii.
Uviedla to agentúra AP s odvolaním sa na úrad britskej premiérky Theresy Mayovej.
Tá v utorok telefonovala s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.
Jej úrad označil útok za "absolútne trestuhodný" a uviedol, že "medzinárodné spoločenstvo musí reagovať s cieľom potvrdiť celosvetový zákaz používania chemických zbraní".
Silná odpoveď
Vyhlásenie nenaznačilo, o akú reakciu by malo ísť. Mayová tiež nekomentovala otázku, či sa Británia pripojí k akémukoľvek vojenskému zásahu zo strany USA.

Macron vyhlásil, že jeho krajina sa spolu s USA a Veľkou Britániou v nadchádzajúcich dňoch rozhodnú, ako budú reagovať na údajný útok v Sýrii.
Macron v Paríži uviedol, že cieľom akéhokoľvek útoku budú chemické kapacity sýrskej vlády.
Francúzsky prezident podľa svojich slov požaduje "silnú a spoločnú odpoveď" na útok.
Na otázku, či Francúzsko podnikne vojenský útok, odpovedal, že jeho krajina bude aj naďalej diskutovať o technických a strategických informáciách s americkými a britskými spojencami a "v nadchádzajúcich dňoch oznámime naše rozhodnutie".
Trump v pondelok prisľúbil, že k rozhodnutiu o možnej vojenskej odpovedi dôjde do 24 až 48 hodín.
Loading
...
Gorbačov varuje pred konfrontáciou
Vysokopostavený ruský politik varoval Spojené štáty, aby neskúšali vojensky zaútočiť na sýrsku armádu, lebo tým môžu vyprovokovať priamy vojenský stret medzi USA a Ruskom.
Útok americkej armády na sýrske vojenské ciele totiž môže zasiahnuť aj ruských vojakov, ktorí v krajine pôsobia, a automaticky vyvolať ruskú odvetu, vyhlásil ruský generál vo výslužbe Vladimir Šamanov, ktorý je šéfom parlamentného výboru pre obranu.
Šamanov dodal, že Rusko má na takýto útok "potrebné prostriedky a Američania a ich spojenci to veľmi dobre vedia".

Ruská armáda by mohla podľa Šamanova v odvetnom údere zaútočiť na americké vojenské lode a lietadlá.
Šamanov dokonca úplne nevylúčil ani použitie jadrových zbraní, o ktorom iba povedal, že je "nepravdepodobné".
Bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov vyhlásil, že Rusko a Spojené štáty americké sú na pokraji konfrontácie.
Vyjadril "veľké znepokojenie" nad stupňujúcim sa napätím ohľadom Sýrie a zdôraznil, že USA a Rusko by sa mali vyvarovať incidentov medzi svojimi ozbrojenými silami v regióne.
Podľa vlastných slov si je istý, že "nikto nechce vojnu", ale dodal, že "takéto incidenty by mohli viesť v súčasných napätých podmienkach k veľkej pohrome".
Gorbačov pre tlačovú agentúru Interfax uviedol, že s cieľom znížiť napätie je nevyhnutné, aby sa stretli prezidenti USA a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin.
Dodal, že je hlboko sklamaný tým, ako si počínajú súčasní lídri, a zdôraznil ich "neschopnosť zapojiť sa do dialógu a využívať diplomatické mechanizmy".
Rozhodnúť musia Sýrčania
Aj saudskoarabský minister zahraničných vecí Ádil Džubajr uviedol, že treba brať na zodpovednosť tých, ktorí sú zodpovední za údajný útok chemickými zbraňami v Sýrii.
Saudská Arábia je podľa jeho slov "veľmi znepokojená" sobotným útokom v meste Dúmá a diskutuje so spojencami o ďalších krokoch.
Džubajr tiež povedal, že Saudská Arábia chce, aby sa armáda USA aj naďalej angažovala v Sýrii po tom, ako Trump hovoril o ukončení amerických operácií v oblasti.
Saudskoarabský minister netrvá na odstúpení sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ako to požadovali v minulosti USA so spojencami, a uviedol, že "Sýrčania musia rozhodnúť" o svojej budúcnosti.

S tvrdením, že v sýrskom meste Dúmá - poslednej bašte povstalcov neďaleko Damasku - došlo k chemickému útoku, prišli v nedeľu sýrski aktivisti, záchranári a zdravotníci. Zväz sýrskych záchranárskych organizácií (UOSSM) informoval dokonca až o vyše 100 mŕtvych.
Tieto správy počas víkendu zverejnilo viacero sýrskych proopozičných spravodajských portálov a odvysielala ich aj panarabská televízia al-Džazíra.
Zo zodpovednosti za útok západné štáty obvinili sýrsky režim a jeho spojencov - Rusko a Irán.
Rusko správy o chemickom útoku v meste Dúmá, ktoré leží v oblasti východnej Ghúty, spochybňuje a naznačuje, že mohlo ísť o provokáciu. Rovnako ich odmietli aj Sýria a Irán.