Rasové bariéry prekonával tancom. Donald McKayle (6.7.1930 - 7.4.2018) bol prvým Afroameričanom, ktorý stál za veľkolepými muzikálmi na Broadwayi ako choreograf aj režisér zároveň.
Za svoju kariéru vytvoril viac ako sedemdesiat moderných tanečných diel, vrátane obdivovanej klasiky Rainbow 'Round My Shoulder z roku 1959.
“Pomohol nám pi prerode zo študentov na tanečníkov. Veril nám.
„
Príbehom o skupine trestancov, ktorí sú jeden k druhému pripútaní reťazami, si McKayle získal pozornosť aj uznanie kritikov.
Bezmála tridsať rokov pôsobil ako emeritný profesor tanca na University of California, Irvine (UCI), kde sa svojim študentom venoval až do posledných dní. Donald McKayle zomrel vo veku 87 rokov.
Chcel tancovať ako Pearl
Narodil sa vo štvrti Harlem na newyorskom Manhattane, jeho rodičia mali jamajské korene.

Donald videl prvý muzikál ako štrnásťročný. Išlo o predstavenie Divotvorný hrniec (Finian’s Rainbow), ktoré mladíka z Harlemu uchvátilo.
Bol to však až tanečný koncert Afroameričanky Pearl Primusovej, čo ovplyvnilo McKayleovo ďalšie smerovanie.
"Chcem tancovať ako ona," oznámil Donald podľa New York Times po vystúpení svojmu priateľovi. A od tej doby sa považoval za tanečníka.
Už ako sedemnásťročný dostal aj bez predchádzajúceho tanečného vzdelania štipendium spoločnosti New Dance Group (NDG).
NDG prezentovala tanečné vystúpenia, ktoré jednak spĺňali vysoké umelecké štandardy, no zároveň mali hĺbku a poukazovali na zlyhania spoločnosti.
Tony pre muzikál, nie pre Donalda
O tri roky neskôr bol Donald už súčasťou umeleckého zboru, ktorý vystúpil na Broadwayi v muzikáli "Bless You All".
Prvej nominácie na divadelnú cenu Tony za najlepšiu choreografiu sa dočkal v roku 1965. Priniesol mu ju muzikál Zlatý chlapec (Golden boy, 1964).
Neskôr prišla nominácia za choreografiu aj réžiu muzikálu Raisin (1973), ani túto však Donald nepremenil na víťazstvo. Dielo samotné pritom sošku získalo. Do pozornosti divadelnej poroty sa dostali tiež McKayleove diela Doctor Jazz (1975) a Sophisticated Ladies (1981).