BUDAPEŠŤ. Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána zrejme v nedeľných voľbách opätovne získa dvojtretinovú ústavnú väčšinu. Priebežné výsledky šokovali optimistickú opozíciu, ktorá dokonca verila, že Fidesz bude vládnuť len s tesnou parlamentnou väčšinou.
"Maďarsko dnes zažilo veľkú výhru," povedal premiér Viktor Orbán davu, ktorý skanduje v štábe Fideszu. Zagratuloval svojim voličom a zdôraznil, že vysoká volebná účasť len vylučuje akékoľvek pochybnosti o jeho mandáte.

Porazené Maďarsko
Ľudia v radoch čakali aj desiatky minút, aby mohli voliť. Voličov vylákalo aj pekné počasie. V Maďarsku sa o siedmej večer zatvorili volebné miestnosti, no reálne sa volilo až do desiatej hodiny - najmä v budapeštianskom 11-tom okrsku stáli ešte hodiny po zatvorení miestností stovky ľudí v rade.
Historicky rekordná účasť podľa analytikov mohla nahrávať opozičným stranám, no Fideszu sa pravdepodobne podarilo lepšie zmobilizovať svojich voličov. Účasť dosiahla podľa predbežných výsledkov až 68,1 percenta.
Kampaň vládnej strany sa sústredila takmer výlučne na hrozbu migrácie či na finančníka Georgea Sorosa, ktorý sa podľa Orbána snaží zasahovať do maďarskej politiky. Doteraz spočítané výsledky hovoria o zisku okolo 48,4 percenta pre Fidesz.
Niektorí opoziční politici aj aktivisti hovoria o podvodoch vo voľbách. Ferenc Gyurcsány, líder Demokratickej koalície a bývalý premiér ešte pred zverejnením výsledkov hovoril, že voľby neboli ani slobodné, ani poctivé. Tvrdí tiež, že Fidesz si zaslúži porážku. Tá však v nedeľu neprišla a Guyrcsány zmenil tón. "Tá krajina, v ktorú sme mi verili, Maďarsko ako otvorená európska krajina, bola dnes porazená," povedal expremiér s tým, že predtým bol optimistickejší.
Orbán ďakoval aj zahraničným Maďarom, ktorý sa podľa neho "pomohli ochrániť Maďarsko". Podľa neho sa Maďarsko vybralo cestou, ktorú si samo zvolilo.
Loading
...
Zabrániť dvom tretinám
Šance, že by Orbán prišiel o parlamentnú väčšinu, boli veľmi malé. Opozícia sa snažila najmä zabrániť tomu, aby Fidesz získal dvojtretinovú väčšinu. Tá strane dáva možnosť meniť ústavu a aj vyvíjať väčší tlak na svojich kritikov.
Fidesz zatiaľ podľa priebežných výsledkov 133 poslancov potrebných na ústavnú väčšinu získal, posledné okrsky by to však ešte mohli zvrátiť.
Už dnes večer sa začne ďalší rozklad opozičných strán, hovoria pre RTL Klub analytik think tanku Századvég Balázs Orbán a Róbert László z ústavu Political Capital, píše Index.hu. Mnohí už počas dňa kritizovali to, že sa viac opozičných kandidátov nevzdalo v prospech silnejších kandidátov, aby porazili Fidesz.
Na rozdiel od Slovenska v Maďarsku neplatí volebné moratórium – aj počas nedele tak dobrovoľníci rozdávali letáčiky rôznych politických hnutí. Web index.hu hovorí o viacerých incidentoch, keď napríklad vládna strana zvážala voličov z rómskych osád k volebným urnám.
Návrat k starému Jobbiku

V spoluprácu opozície verili aj mnohí voliči. „Orbán útočí na médiá, no pritom v nemocniciach chýbajú lieky či toaletný papier. Nechápem, prečo tieto témy vôbec neriešil,“ hovorí 28-ročný Tibor Kiss, ktorý prišiel na predvolebný pochod.
Najväčšiu šancu postaviť sa Orbánovi mala pritom strana Jobbik, ktorá sa snaží zbaviť svojej nálepky krajnej pravice. Jobbik napokon získal asi 20 percent hlasov, jeho líder Gábor Vona po prehre povedal, že z čela strany rezignuje. Odborník na extrémizmus Cas Mudde predpokladá, že to môže znamenať aj návrat k pôvodnému radikálnemu Jobbiku. Práve Vona sa snažil o jeho umiernenosť.
Sčítanie výsledkov predlžuje aj komplikovaný volebný systém. Maďarsko využíva kombinovaný systém kandidátov aj straníckych zoznamov. Aktivisti aj opozícia navyše dlhšie upozorňujú, že systém v kombinácii s rozdelením volebných okrskov pomáhajú najsilnejšej strane.
Maďarsko patrí v Európe medzi krajiny, kde môže víťazná strana získať oveľa viac kresiel v parlamente aj s nižším volebným ziskom.