SME
Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Polícia v Berlíne zadržala šesť ľudí, hrozbu terorizmu poprela

Polícia mala podľa médií indície, že v súvislosti s polmaratónom sa pripravuje útok.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN. Nemecká polícia zadržala v nedeľu v Berlíne šesť podozrivých vo veku 18-21 rokov, a to na základe viacerých indícií, že v súvislosti s polmaratónom v nemeckej metropole pripravujú zločin.

Takto informovali policajné zdroje o tom, čo nemecké médiá sprístupnili už podrobnejšie širokej verejnosti skôr.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Polícia hrozbu terorizmu poprela

Nemecká polícia však podľa nedeľňajšieho večerného vyjadrenia hovorcu Thomasa Neuendorfa pre tlačovú agentúru DPA nemá žiadne konkrétne indície, že by sa polmaratón v Berlíne bol mohol stať terčom teroristického útoku.

SkryťVypnúť reklamu

"Pre bežcov a účastníkov a personál v žiadnej chvíli nejestvovalo nebezpečenstvo," cituje agentúra hovorcove slová.

Polícia bola podľa jeho slov pred polmaratónom osobitne pozorná.

Domové prehliadky sa týkali osôb, ktoré polícia zaradzuje do sféry islamistického teroru.

Obsah zhabaných predmetov - napríklad mobilných telefónov a počítačov - je ďalej vyhodnocovaný, konštatuje sa v agentúrnej správe DPA.

Bezpečnostné zložky zadržali v nedeľu podľa skôr zverejnených a policajnými zdrojmi potvrdených informácií v Berlíne šesť podozrivých vo veku 18-21 rokov, a to na základe viacerých indícií, že v súvislosti s polmaratónom v nemeckej metropole pripravujú zločin. O ich identite však policajné zdroje zatiaľ nič okrem veku neprezradili.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca tamojšej prokuratúry Martin Steltner nechcel na otázku potvrdiť, či mohlo ísť o plánovanie teroristického útoku. Ani k možným kontaktom podozrivých s tuniským atentátnikom z Berlína z decembra 2016 Anisom Amrim sa nevyjadril.

Viacero prehliadok

Prečítajte si tiež: V Münsteri nezabíjal džhádista. Čo vieme o útočníkovi Čítajte 

Podľa informácií polície na jednej zo sociálnych sietí došlo k prehliadkam bytov a motorových vozidiel na území Berlína.

Hovorca tamojšej prokuratúry Martin Steltner nechcel na otázku potvrdiť, či mohlo ísť o plánovanie teroristického útoku. Ani k možným kontaktom podozrivých s tuniským atentátnikom z Berlína z decembra 2016 Anisom Amrim sa nevyjadril.

Vzhľadom na pokračujúce vyšetrovanie nie je vraj možné poskytnúť ďalšie informácie. Podľa oficiálne nepotvrdených mediálnych správ došlo k zadržaniu podozrivých na základe podnetu nemenovanej zahraničnej tajnej služby.

SkryťVypnúť reklamu

Internetové vydania denníkov Die Welt a Bild predtým informovali, že polícia prekazila zrejme teroristický útok počas polmaratónu v Berlíne. Podľa prvých informácií príslušníci bezpečnostných zložiek zadržali štyri podozrivé osoby z okolia tuniského atentátnika na jeden z vianočných trhov v Berlíne z decembra 2016 Anisa Amriho.

Útoky nožom

Prečítajte si tiež: Atentátnik z Berlína sa dostal do Talianska, zastrelil ho policajt Čítajte 

Hlavný podozrivý mal podľa informácií Die Welt chystať útoky nožom na chodcov a bežcov počas polmaratónu v nemeckej metropole. Motívom mala byť pomsta za Amriho smrť, ktorého na úteku pri rutinnej kontrole zlikvidovali v okolí Milána talianski policajti. Za týmto účelom si zabezpečil dva mimoriadne ostré nože. Bezprostredné ohrozenie verejnosti údajne nehrozilo preto, že bol muž už dlhší čas monitorovaný príslušníkmi bezpečnostných zložiek. Jeden z bytov, v ktorých sa následne uskutočnili domové prehliadky, bol dejiskom prehliadky už po predvianočnom útoku v nemeckej metropole v roku 2016.

SkryťVypnúť reklamu

Pri prehliadke pivničných priestorov v bydlisku jedného zo zadržaných podozrivých reagovali psy cvičené na hľadanie trhavín. Ak by k útoku v Berlíne bolo došlo, bolo by sa tak stalo podobne ako v sobotu v Münsteri v hojne navštevovanom centre mesta, v ktorom sa zhromaždilo množstvo ľudí.

Na 38. ročníku polmaratónu v Berlíne sa v nedeľu zúčastnilo rekordných okolo 32.000 bežcov. Teplé jarné počasie vylákalo do ulíc i množstvo divákov. Berlínsky senátor pre vnútro Andreas Geisel ešte v nedeľu predpoludním informoval, že v súvislosti s útokom v Mnsteri nariadil preskúmať už i tak sprísnené bezpečnostné opatrenia.

Mobilná jednotka berlínskej policajnej jednotky špeciálneho určenia však už dlhší čas bola pripravená na zadržanie podozrivého priateľa tuniského atentátnika z roku 2016. Ako je známe, Anis Amri odcudzil poľský kamión, zavraždil jeho vodiča a vozidlom 19. decembra 2016 vrazil do masy návštevníkov vianočného trhu v Berlíne. Útok si vyžiadal celkove 12 obetí a desiatky zranených.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  1. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  2. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  3. Super zábava, super deň
  4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Čo priznali rodičia?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 273
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 155
  3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 745
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 865
  5. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 5 750
  6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 406
  7. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 142
  8. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 874
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predseda českého Senátu (hornej komory parlamentu) Miloš Vystrčil a thajský minister zahraničných vecí Joseph Wu v roku 2020.

Taiwanské ministerstvo zahraničia odmietlo cestovné plány Josepha Wu komentovať.


ČTK 8m
Prezidentka Maďarska Katalin Nováková.

Katalin Nováková kritizuje sankcie uvalené na Rusko, ale je za energetickú diverzifikáciu.


TASR 12m
Pohľad na Sochu slobody v New Yorku.

Kanada zažíva najničivejšie požiare.


13m
Ilustračné foto.

Podľa českého ministra zahraničných vecí pôjde o prvú plnohodnotnú postcovidovú sezónu.


TASR 23m

Sportnet

Rakúšan Kevin Wimmer sa stal novou posilou Slovana Bratislava.

Slovan zdôrazňuje, že má opäť tie najvyššie ciele.


TASR 1 h
Na snímke slovenskí reprezentanti vo futsale.

Slovenskí reprezentanti vo futsale zabojujú o postup na MS.


TASR 2 h
Fernando Verdasco.

Na domácom turnaji sa predstaví Molčan.


TASR 1 h
Anglický futbalista Alexis Mac Allister v drese Brightonu.

Agentúra AFP píše o sume 55 miliónov libier.


TASR 3 h
SkryťZatvoriť reklamu