BUDAPEŠŤ. Vyše osem miliónov oprávnených voličov Maďarska môže v nedeľu rozhodnúť o novom zložení Národného zhromaždenia. Medzi nimi sú aj držitelia maďarského občianstva žijúci v zahraničí a Maďari zdržiavajúci sa mimo svojej krajiny.
Brány vyše desaťtisíc volebných okrskov otvorili ráno o 06.00 h.
Orbán odvolil
Predseda maďarskej vládnej strany Fidesz a predseda vlády Viktor Orbán odovzdal svoj hlas ešte pred 08.00 h. Do volebného okrsku v XII. budapeštianskom obvode prišiel aj s manželkou Anikó Lévaiovou.
Orbán pri odchode z volebnej miestnosti vyzval Maďarov, aby sa zúčastnili volieb. "Toto nie je dňom politikov, ale voličov. Možno by nebolo slušné čokoľvek povedať, v každom prípade som sa snažil čo najskôr prísť," povedal novinárom premiér a dodal, že v zmysle platných zákonov je stále ešte kampaň - až do uzatvorenia volebných miestností.
Zopakoval, že Maďari vola v týchto voľbách nielen politické strany a vládu, ale aj svoju budúcnosť. Voľby sú síce podľa Orbána tajné, avšak prezradil, že volil Fidesz, pretože "iba to je isté".
Prezidentova voľba
Svoje občianske právo v nedeľu predpoludním využil už aj maďarský prezident János Áder s manželkou Anitou Herczeghovou. Prezidentský pár svoje hlasy v maďarských parlamentných voľbách 2018 odovzdali pred 10.00 h vo volebnom okrsku budínskej základnej školy na Zugligetskej ceste.
Hlava štátu sa novinárom nevyjadrila.
Voliči zatiaľ javia väčší záujem o účasť na voľbách - niektoré médiá rozdiel oproti roku 2014 označili za výrazne vyšší. Do 09.00 h pomer oprávnených voličov, ktorí už odvolili, dosiahol 13,17 percenta. V roku 2014 bol tento pomer v rovnakom čase iba 9,5-percentný.
Volili aj iní politici
Prebiehajúce parlamentné voľby v Maďarsku rozhodnú o osude krajiny na najmenej dve generácie. V hlasovaní ide o to, či sa stane vysťahovaleckou krajinou, vyhlásil v nedeľu v Gyöngyösi, kde odvolil v spoločnosti manželky, líder ultrapravicového Jobbiku Gábor Vona.
Podľa vlastných slov hlasoval za zmenu vlády a za to, aby "po dnešnom dni prišlo lepšie Maďarsko".
Šéf opozičného parlamentného subjektu poznamenal, že rysujúca sa vysoká volebná účasť zvyšuje šance na zmenu vlády a vyzval občanov, aby využili právo spolurozhodovať vo voľbách.
Aj volebný líder bloku Maďarská socialistická strana-Dialóg (MSZP-Párbeszéd) Gergely Karácsony, ktorý prišiel do volebnej miestnosti v XIV. budapeštianskom obvode (Zugló) v spoločnosti manželky, dcéry a syna, hovoril o povzbudzujúcej vysokej volebnej účasti pre všetkých, ktorí túžia po zmene.
Vieru vo volebný úspech opozičných síl vyjadril krátko po hlasovaní v II. budapeštianskom obvode aj expremiér, líder Demokratickej koalície (DK) Ferenc Gyurcsány. Osobne dúfa, že od pondelka sa bude treba zaoberať prípravami pre vytvorenie novej vlády krajiny. Súčasne poznamenal, že zisky vládneho Fideszu zrejme nedosiahnu úroveň výsledkov prieskumov verejnej mienky.
Informácie priniesla tlačová agentúra MTI.
Líderka liberálnej a ochranárskej strany Politika môže byť iná (LMP) Bernadett Szélová hovorila po vhodení volebného lístka do urny v Budakeszi v Peštianskej župe o tom, že jej strana pripravila program pre 21. storočie a pracuje s politikmi, ktorí môžu krajine priniesť iba dobro. Vyslovila sa za investovanie do vzdelávania, značný akcent na zdravotníctvo a pomoc občanom, aby boli na tom dobre na trhu práce. Toto hrá prím v krajinách, kde nestrpia korupciu, dodala.
Vysoká účasť
K urnám parlamentných volieb v Maďarsku prišlo v nedeľu do 15.00 h celkom 4.224.112 oprávnených voličov, čím účasť dosiahla rekordných 53,64 percenta, vyplýva z údajov Národnej volebnej kancelárie (NVI).
Vysoká účasť by mala podľa pozorovateľov prospieť skôr opozícii. Pred štyrmi rokmi sa v tomto čase účasť vyšplhala iba na 45,02 percenta.
Doposiaľ najvyššiu účasť na demokratických voľbách k 15.00 h zaznamenali v roku 2002 s hodnotou 51,78 percenta, vtedy vládna strana Fidesz premiéra Viktora Orbána voľby prehrala.
Voľby v Maďarsku

V poradí už v ôsmych demokratických parlamentných voľbách Maďarska po páde komunizmu v roku 1989 voliči určia osud 199 poslaneckých mandátov pre nadchádzajúce štvorročné volebné obdobie.
Voľby kombinovaného systému sú jednokolové. Voliči majú k dispozícii dva hlasy, jeden na voľbu politickej strany z celoštátnej straníckej listiny a druhý na voľbu kandidáta jednomandátového obvodu. Výnimkou sú iba Maďari žijúci v zahraničí, ktorí volia iba zo straníckej listiny. Ich sa do volieb zaregistrovalo 378.000. V roku 2014, keď mohli voliť prvýkrát, využilo túto možnosť 128.712 zahraničných Maďarov.
Stranícku listinu do volieb v zmysle zákonom stanovených podmienok zostavilo 23 politických strán a zoskupení vrátane recesistickej Strany dvojchvostého psa (MKKP). Päť strán menovalo svojho kandidáta na post predsedu vlády. V jednomandátových volebných obvodoch postavilo svojich kandidátov desať politických strán.
Svojich zástupcov v zákonodarnom zbore volia už v druhom volebnom cykle aj príslušníci 13 registrovaných národnostných menšín vrátane Slovákov. V prípade, že sa rozhodli hlasovať na národnostnú kandidátku, môžu voliť už iba kandidátov jednomandátových obvodov, nie však strany zo straníckej listiny.
Favorit Fidesz

V predchádzajúcich dvoch voľbách vyhral blok Fidesz - Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP), pričom v roku 2010 získal blok v parlamente až dvojtretinovú väčšinu. Premiér Viktor Orbán viedol kabinet už tri volebné obdobia, prvýkrát predsedal vláde v rokoch 1998-2002.
Vo všetkých prieskumoch verejnej mienky si Fidez-KDNP celé uplynulé volebné obdobie udržiaval jasný náskok pred ďalšími opozičnými stranami, druhou najsilnejšou stranou bol Jobbik, nasledovala Maďarská socialistická strana (MSZP).
Prvé neoficiálne výsledky volieb by podľa Národnej volebnej komisie (NVB) mohli byť zverejnené okolo polnoci.