BRATISLAVA. Tri autobusy vo štvrtok ráno vyrazili z americkej ambasády do moskovských ulíc smerom na letisko. Viezlo sa v nich 58 amerických diplomatov, o ktorých vyhostení nedávno rozhodla ruská vláda. Z krajiny odídu aj ďalší dvaja, ktorí pôsobili na konzuláte v Jekaterinbergu.
Odvetné opatrenia za vyhostenie ruských diplomatov pokračujú, rovnako aj mediálna ofenzíva, ktorú Moskva spustila po tom, ako ju Británia obvinila z otrávenia bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa bojovou chemickou látkou novičok.

Najnovšie sa Moskva zaujíma o osud domácich miláčikov, ktorých choval Skripaľ vo svojom dome v britskom Salisbury. To, či išlo o mačky, psov, alebo niečo exotickejšie, Moskva neuvádza.
„V akom stave sú domáci miláčikovia? Kde sú?“ pýtala sa na tlačovej konferencii hovorkyňa ruskej diplomacie Maria Zacharovová.
„Ide o živé bytosti, ak sa v ich domove použila chemická látka, tieto živé bytosti museli byť takisto zasiahnuté.“
O zvieratách sa mlčí
Vláda oznámila, že keď Skripaľov dom uzavreli, vnútri ostala mačka a dve morčatá. Morčatá zrejme zomreli od smädu, mačku museli utratiť. Stav samotného Skripaľa sa podľa lekárov zlepšuje, od piatka už nie je v kritickom stave.
Pribúdajú aj správy o vyšetrovaní útoku, ktorý viedol k ráznemu obvineniu, vyhosteniu 23 ruských diplomatov a výzve spojencom, aby sa k nej pridali. Spolu vyhostili viac ako 150 diplomatov, vyhostením rovnakého počtu reagovala aj Moskva. Slovensko sa nepridalo.

Vo štvrtok prišli londýnske noviny Times s informáciou, že britské tajné služby vedia, kde sa nachádza laboratórium, v ktorom Rusi novičok vyrábali. Tam v tom pokračovali aj po rozpade Sovietskeho zväzu, keď tvrdili, že výrobou chemických zbraní sa už nezaoberajú.
O laboratóriu aj výrobe tejto látky vraj britské tajné služby vedeli už pred útokom na Skripaľa zo začiatku marca.
Potvrdzuje to predošlé tvrdenie britského ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona, podľa ktorého majú Briti informácie o tom, že Rusi pokračovali v posledných rokoch vo výbore chemických zbraní, aj keď v oveľa menších množstvách ako počas studenej vojny.