BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Izrael nazývali teroristickým štátom, žiadali zoznamy poslancov so židovskými koreňmi, na mítingoch pálili európske vlajky a hovorili, že väčšinu zločinov páchajú Rómovia.
Dnes je Jobbik – Hnutie za lepšie Maďarsko – najväčšou opozičnou stranou, ktorá otvorene hovorí o tom, že chce poraziť premiéra Viktora Orbána. A tiež je stranou, ktorá tvrdí, že sa zmenila a so svojou extrémistickou minulosťou už nemá nič spoločné. Uverili jej maďarskí voliči?
Pozdrav k Chanuke
Gábor Vona mal 29 rokov, keď stál v roku 2007 spolu s päťdesiatkou mužov v čiernych uniformách s maďarskými symbolmi pred prezidentským palácom a sľuboval „skutočnú zmenu režimu a záchranu Maďarov“.
“Nikto by sa nemal báť toho, ak sa Jobbik dostane k moci.
„
Polovojenská Maďarská garda, ktorú líder Jobbiku spoluzakladal, vydržala len dva roky, kým ju súd rozpustil, pretože ohrozovala menšiny. Vona v tých časoch v Jobbiku vyhlasoval, že chcú zrušiť Trianonskú zmluvu, aj päťka na kandidátke strany tvrdila, že by referendom mohli zmeniť hranice Maďarska. K tomu sa pridávali protirómske pochody aj vyjadrenia o židovských dobyvateľoch.
S príchodom migračnej krízy sa však strana začala meniť – Fidesz Viktora Orbána jej v podstate ukradol nápad o vybudovaní plotu na južnej hranici. A Vona dnes zdôrazňuje, že extrémistické a antisemitské názory už nemajú.
Predminulý december poslal židovským lídrom v Maďarsku sviatočné pozdravy k sviatku Chanuka a člena strany, ktorý opľul pamätník holokaustu zase donútil doniesť tam kvety. „Som pripravený ospravedlniť sa rómskej alebo židovskej komunite, ak je to potrebné. Nikto by sa nemal báť toho, ak sa Jobbik dostane k moci,“ povedal tento mesiac Vona pre agentúru AFP.