Teherán 9. mája (TASR) - Irán dnes potvrdil, že krátko pred vlaňajším dočasným zastavením všetkých aktivít, týkajúcich sa obohacovania uránu, konvertoval 37 ton surového uránu na plyn, potrebný pre obohatenie uránu.
Podľa zástupcu šéfa Iránskej organizácie pre atómovú energiu Muhammada Sajdího sa tento pracovný proces realizoval v jadrovom zariadení v stredoiránskom Isfaháne, ktoré podľa USA slúži na výrobu jadrových zbraní. Teherán však tvrdenia USA v tomto zmysle naďalej kategoricky odmieta.
"Všetkých 37 ton uránového koncentrátu sme konvertovali na plyn UF-4, ktorý slúži ako palivo pri procese obohacovania uránu a potom sme prácu v isfahánskom zariadení na neurčitú dobu zastavili," zdôraznil Sajdí.
Mierne obohatený urán možno použiť ako palivo pre jadrový reaktor vyrábajúci elektrinu. Urán, obohatený vo zvýšenej miere, môže byť zneužitý na výrobu jadrovej bomby.
Pred niekoľkými dňami predstavil Teherán krajinám Európskej únie štyri nové návrhy zamerané na dosiahnutie konsenzu v otázke jeho kontroverzného jadrového programu. Iránsky minister zahraničných vecí Kamal Charrází v New Yorku povedal, že Teherán návrhy predkladá v nádeji, že nimi prekoná terajšie uviaznutie rokovaní s Britániou, Francúzskom a Nemeckom.
Podľa prvého návrhu by mal dodatkový protokol Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) prijať ako zákon iránsky parlament, čím by sa stal záväzným aj pre budúce vlády.
Dodatok k Zmluve o nešírení jadrových zbraní z roku 1968, ktorý Irán podpísal v decembri 2003, dáva dozornej agentúre OSN ďalšie právomoci pri inšpekciách a vyžaduje zo strany vlády väčšiu transparentnosť nukleárnych aktivít.
Druhý návrh má umožniť stále inšpekcie MAAE vo všetkých iránskych jadrových zariadeniach. Výmenou žiada Teherán v treťom návrhu súhlas s obnovením časti obohacovania uránu, aby tak mohol vyrobiť palivo pre elektrárne. Úroveň obohatenia a všetky ďalšie procesy by boli znova pod dohľadom MAAE.
Štvrtý návrh žiada EÚ o uzavretie obchodnej zmluvy s Iránom, ktorá islamskej republike umožní väčší prístup na svetové trhy. Teherán výmenou rozšíri regionálnu spoluprácu s EÚ. Presný charakter tejto spolupráce nebol uvedený, no podľa analytikov sa môže týkať roly Iránu v blízkovýchodnom mierovom procese.