Správu aktualizujeme
MOSKVA. Rusko reaguje na vyhostenie ruských diplomatov, ku ktorému siahli v posledných dňoch desiatky krajín, a to proporčným vyhostením rovnakého počtu diplomatov z každého z týchto štátov.

Vo štvrtok to v Moskve oznámil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. V praxi to znamená, že Rusko vyhostí 60 diplomatov Spojených štátov a desiatky diplomatov z 27 ďalších krajín. Spolu tak pošle domov 150 poverených zástupcov týchto štátov.
Okrem toho Rusko podľa Lavrova zatvorí americký konzulát v Petrohrade, čo bude odveta za zatvorenie ruského konzulátu v americkom Seattli.
Americkí diplomati musia opustiť územie Ruskej federácie do 5. apríla, uviedla agentúra TASS.
Zapojili sa aj krajiny mimo Únie
Ruských diplomatov vyhostili:
- USA: 60
- Veľká Británia: 23
- Ukrajina: 13
- Nemecko, Francúzsko, Poľsko: 4
- Česká republika, Litva, Moldavsko: 3
- Holandsko, Dánsko, Taliansko, Albánsko, Španielsko, Austrália: 2
- Švédsko, Chorvátsko, Rumunsko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Maďarsko, Írsko, Belgicko, Nórsko, Macedónsko, Čierna Hora a Gruzínsko: 1
Najviac ruských diplomatov v reakcii na kauzu Skripaľ vyhostili Spojené štáty, až šesťdesiat.
Spomedzi 28 členských krajín Európskej únie vyhostilo ruských diplomatov už 19 krajín.
Do vyhosťovania sa pritom zapojili aj mnohé krajiny mimo EÚ. Británia vyhostila 23 Rusov, Ukrajina 13 a Kanada, Nemecko, Francúzsko a Poľsko po štyroch.
Traja Rusi musia opustiť Českú republiku, Litvu a Moldavsko, dvaja Holandsko, Dánsko, Taliansko, Albánsko, Španielsko a Austráliu.
Po jednom diplomatovi posiela späť do Ruska aj Švédsko, Chorvátsko, Rumunsko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Maďarsko, Írsko, Belgicko, Nórsko, Macedónsko, Čierna Hora a Gruzínsko.
Sedem pracovníkov ruskej misie posiela domov aj NATO.
Rusi tvrdia, že s útokom nič nemajú
Rusko tvrdí, že s útokom na Skripaľa a jeho dcéru nemá nič spoločné a že celá záležitosť je len provokáciou zo strany Veľkej Británie.
Predstavitelia Kremľa naznačujú, že môže ísť o akciu britských tajných služieb namierenú proti Rusku.
Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Maria Zacharová medzitým vo štvrtok vyhlásila, že k látke novičok, ktorou bol podľa britských vyšetrovateľov vo Veľkej Británii otrávený bývalý ruský agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra, mali prístup Veľká Británia, Spojené štáty, Česká republika a Švédsko, čo sa dá podľa nej veľmi ľahko dokázať.