Slovensko povolalo svojho veľvyslanca v Rusku na konzultácie. Ako významný krok to je?
„Z hľadiska vyslania správy pre Ruskú federáciu je to vyššia úroveň ako predvolanie si veľvyslanca Ruska na slovenské ministerstvo zahraničných vecí. Ale nie som presvedčený, či je to dostatočné z hľadiska vyjadrenia solidarity s krajinami Európskej únie a s našimi spojencami v rámci NATO, ktorí sa rozhodli zo svojho územia vyhostiť ruských spravodajských dôstojníkov s diplomatickým krytím.“
Slovensko k podobnému kroku ešte nesiahlo. Je to výnimočný krok, ktorý sa bežne nepoužíva?
„Je to naozaj vážny diplomatický krok, veľký signál pre druhú stranu, ale som presvedčený o tom, že v minulosti boli prípady, keď Slovensko malo k tomuto kroku pristúpiť, ale vtedy to neurobilo.“
Aké?

„Napríklad keď Slovensko ruská strana nedávno obvinila, že Slováci mohli byť tými, kto použil proti Seregejovi Skripaľovi zakázanú chemickú látku. Alebo keď ruská štátna televízia zjavne v rámci manipulácie verejnej mienky uviedla, že okupácia z roku 1968 bola záchranou Československa pred plánovaným útokom NATO a nešlo teda o žiadnu okupáciu. Najmä v týchto prípadoch sme si mali zavolať nášho veľvyslanca.“
Povolanie veľvyslanca na konzultácie mohlo mať význam pred dvesto rokmi, keď dostával nové pokyny. Aký praktický význam má v súčasnosti pri súčasných technologických možnostiach?