Slovenská diplomacia si predvolala ruského veľvyslanca, diplomatov však zatiaľ vyhosťovať nechce. Zostáva tak osamotená v rámci V4. Ako vnímajú reakciu Slovenska zahraničnopolitickí analytici a poškodí to podľa nich vzťahy Slovenska so spojencami?
Vladimír Bilčík, analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku

"Keď ruské oficiálne kruhy spájajú chemickú zbraň novičok so Slovenskom, je základnou povinnosťou našej zahraničnej politiky vyslať jednoznačný odkaz do Moskvy a dôsledne podporiť našich spojencov v EÚ.
Argumenty o prezumpcii neviny a náš odlišný postoj od zvyšku V4 sú v tomto kontexte všetko iné len nie jasné posolstvo o tom, kam v Európe patríme a ako a s kým chceme hájiť naše záujmy v zahraničí.
V deň, keď si nová vláda pýtala podporu v parlamente, spochybnila týmto krokom svoju proeurópsku orientáciu. Nemali by sme byť prekvapení, ak ju spochybnia naši nemeckí, britskí, francúzski, českí, fínski a ďalší európski spojenci, keď sa najbližšie budeme uchádzať o ich podporu.“
Jakub Janda, analytik think-tanku Evropské hodnoty a šéf projektu Kremlin Watch

„Myslím si, že je to veľké sklamanie, že sa Slovensko nepridalo k väčšine spojencov, ktorí v solidarite s Veľkou Britániou spravili aspoň tento symbolický krok, že vyhostili niekoľko jedincov z radov ruských spravodajcov na svojom území.
Slovensko tak pôsobí ako štát, ktorému tento krok nestál za podporu svojho zásadného spojenca ako je Británia.
Ide o symboliku. Keď už aj maďarská vláda, ktorá sa inak správa výrazne prorusky, oznámila vyhostenie jedného ruského spravodajcu, tak je naozaj zvláštne, že sa Bratislava na nič podobné neodhodlala.