BRUSEL, BRATISLAVA. Na východe nie je nič a teda tam nemôžeme byť ani talianska mafia. Tak znie už preslávená parafráza výroku slovenského expremiéra Roberta Fica, ktorý takto na stretnutí s europoslancami odmietal podozrenia o prepojení na taliansku mafiu.
O správe, ktorú zo Slovenska osobitná skupina poslancov priniesla, už hovorili v pléne Európskeho parlamentu. Vtedy však bola čerstvá a diskusia sa niesla najmä v duchu odsúdenia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Dva a pol týždňa po návrate europoslancov však už mali ich kolegovia čas správu si naštudovať.
Východné Slovensko na dlho
Stretnutie začal spolupredseda delegácie Claude Moraes, ktorý spomenul hlavné závery správy - nedôvera voči inštitúciám, problémy pri boji s korupciou.
Ďalšia spolupredsedníčka delegácia Ingeborg Grässleová zas spomenula, že Kuciak písal o prepojení poľnohospodárskych fondov a talianskej mafie.
Doterajšia spolupráca so slovenskými úradmi bola podľa nej spoľahlivá. "Pozerali sme sa na otázky, kde boli problémy, týkalo sa to skôr štrukturálnych fondov, ale aj tie boli objasnené," hovorí nemecká europoslankyňa.
Dodáva, že celý proces ešte bude musieť dosledovať. "Myslím si, že východné Slovensko a Slovensko ako také nás ešte bude zamestnávať dlho," povedala.
Slovensko sa zmenilo
Slovenská europoslankyňa za Smer Monika Flašíková poslancom pripomenula, že premiér Robert Fico a jeho vláda podali 14. marca demisiu, po čom prezident poveril zostavením novej vlády Petra Pellegriniho, zmena nastala aj na poste ministra vnútra, ktorým sa stal Tomáš Drucker.
"Pán minister vnútra je pripravený predložiť čoskoro do parlamentu nový návrh zákona o zmene voľby policajného prezidenta a policajnej inšpekcie," povedala Flašíková.
Pellegrini chce podľa nej prísť na pôdu Európskeho parlamentu a iniciovať zmeny v agrárnej politike, aby nedochádzalo "k takémuto zneužívaniu".
"Dúfam, že všetky opatrenia budú v prospech vyšetrenia vraždy a v prospech vyšetrenia podozrení, ktoré vznikli pri čerpaní agrodotácií," vyhlásila.
Nové opatrenia
Na Slovensku bol aj maďarský europoslanec Benedek Jávor. Únia by podľa neho mala lepšie chrániť whistleblowerov a zároveň finančne podporovať investigatívnych novinárov. "Navrhujem, aby sme zorganizovali ďalšiu návštevu neskôr v tomto roku, aby sme sa pozreli, k akému pokroku došlo," povedal na záver.
Zástupkyňa Európskej komisie pripomína, že problémom pri podvodoch bolo, že dotácie dostávali aj ľudia, ktorí obrábané plochy v skutočnosti nevlastnili, ani nemali v prevádzke.
Argumentuje však aj tým, že pri poberaní dotácií je už teraz mnoho kontrol a existujú hranice, kam až sa dá v tejto oblasti zájsť. "Ľudia budú môcť každú kontrolu nejak obísť," povedal a dodala, že si "musíme vystačiť s pravidlami, ktoré máme".
Únia totiž podľa nej nemôže komplikovať život miliónom žiadateľov o dotácie pre niekoľko problémových jedincov.