Aký odkaz Veľká Británia vyslala, keď vyhostila 23 ruských diplomatov?
„Odkázala, že si je jednoznačne istá, že za útokom na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa, ktorý žije na britskom území, je Ruská federácia.
Vyhostili tiež konkrétnych diplomatov, čo znamená, že britské spravodajské služby vedeli, že títo ľudia napriek diplomatickému krytiu vykonávali aktivity, ktoré boli v rozpore s medzinárodným dohovorom o diplomatických aktivitách, teda boli špiónmi alebo spravodajskými dôstojníckmi.
Bola to tiež reakcia na to, že ruské ambasády prakticky vo všetkých štátoch NATO a Európskej únie majú viac diplomatov ako iné krajiny podobnej veľkosti. Išlo teda aj o normalizáciu počtu diplomatov.“
Briti teda vedeli, že ľudia na zozname sú ruskí špióni, ale čakali na príležitosť zasiahnuť proti nim?
„Vedeli to rovnako ako naše spravodajské služby vedia, aké aktivity na Slovensku vykonávajú ruskí diplomati. Má to však takisto politický aspekt a keď sa Briti rozhodli pre tento krok, ukázali, že dôvody sú už veľmi výrazné a treba konať aj takto.“
Keď vedia, že diplomati robia niečo nelegálne, prečo nezasahujú skôr?

„Aj slovenské spravodajské služby monitorujú činnosť diplomatov a vedia, že robia veci nad rámec svojej oficiálnej činnosti, ale je to ešte v tej miere, že Slovenská republika to je ochotná akceptovať. Rozhodnutia o vyhostení sa robia na najvyššej politickej úrovni.
Viem si predstaviť situáciu, že Slovenská informačná služba alebo Vojenské spravodajstvo získajú informáciu, že ruský diplomat vykonáva špionážnu činnosť, posunú ju ministrovi zahraničných vecí alebo predsedovi vlády a ten politicky rozhodne.
Viem si predstaviť, že veľakrát sme sa aj pri takýchto informáciách rozhodli nereagovať, aby to nevyvolávalo napätie v medzinárodných vzťahoch. Inokedy je však už situácia neúnosná a vtedy štáty konajú.“
Briti vybrali konkrétnych 23 diplomatov, znamená to, že oni sa podieľali na útoku na Skripaľa a jeho dcéru?
„To by som špekuloval. Briti boli jednoducho presvedčení, že títo ľudia s politickým krytím nie sú diplomatmi, ale dôstojníkmi spravodajských služieb.“
Jaroslav Naď
- Je riaditeľom Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku.
- V rokoch 2003 až 2013 pôsobil na rôznych pozíciách na ministerstve obrany vrátane funkcie generálneho riaditeľa sekcie obrannej politiky, medzinárodných vzťahov.
Aj na Slovensku platí, že ruských diplomatov je tu v porovnaní s inými podobnými štátmi viac?
„Určite áno. Ruský diplomatický a nediplomatický personál na ambasáde má asi 70 členov. Ešte väčší problém majú napríklad v Prahe, kde takýchto ľudí môže byť aj viac ako 150.
Viacerí ľudia z českého či ruského spravodajského prostredia potvrdili, že Rusko si v Prahe spravilo rezidentúru pre svoje spravodajské služby a pokrývajú odtiaľ oblasť strednej Európy.“
Ak je 70 ľudí na ambasáde viac, ako je bežné, aké číslo je bežné?