VARŠAVA, BRATISLAVA. Ženy v mnohých poľských firmách mohli v piatok odísť z práce o trochu skôr. Viacerí zamestnávatelia boli ochotní pustiť ich na protest nazvaný Čierny piatok.
Poľky sa po dvoch rokoch opäť postavili proti snahám vlády zmeniť zákony o potratoch. Poľsko pritom už teraz patrí medzi krajiny s najprísnejšími pravidlami. Na najväčšej protestnej akcii vo Varšave sa zúčastnilo podľa odhadov radnice asi 55-tisíc ľudí.
Radšej potrat
Agatha Iwaneková stála v uliciach Varšavy v čiernom oblečení aj v októbri 2016. Vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) vtedy chcela obmedziť možnosť interrupcií na jediný prípad – ak je život ženy v ohrození, prípadne je plod už mŕtvy. Vláda vtedy asi státisícovému protestu ustúpila a novelu zákonov odložila. Teraz sa chce k nemu vrátiť.
“Ženy nie sú inkubátory a máme právo rozhodnúť sa, či sme pripravené porodiť dieťa s postihnutím, alebo nie.
„
„Celkovo som šokovaná tým, čo poľská vláda robí. Najlepšie je, že sa k tomu najviac vyjadrujú muži – poslanci,“ hovorí Iwaneková pre SME. Aj ona v piatok prišla pred budovu poľského Sejmu, aby proti novele zákona protestovala.
Iniciatíva Stop potratom chce tentoraz zakázať interrupcie v prípade, ak je plod poškodený. Aktivistka Kaja Godeková, ktorá zákon pretlačila do parlamentu, chce zakázať aj takzvaný prenatálny skríning, teda vyšetrenie plodu ešte v tele matky.
Ak je plod poškodený a dieťa môže byť napríklad postihnuté, mnohí rodičia si podľa nej radšej volia potrat.
„Namiesto liečby a prípravy rodičov a doktorov na pôrod a pomoc dieťaťu, sa jednoduchšie vyberá vyhubenie plodu,“ tvrdí Godeková pre CNN.
Zbierajú voličov
Ženy, ktoré protestujú v uliciach však so zákonom nesúhlasia. Približne 80-tisíc Poliek ročne chodí na potraty za hranice, mnohé z nich aj na slovenské klinky.

„Ženy nie sú inkubátory a máme právo rozhodnúť sa, či sme pripravené porodiť dieťa s postihnutím alebo nie,“ hovorí pre SME Marta Marchlevská z Varšavy.
„Sme v 21. storočí, technika aj medicína pokročili, aby ste dokázali odhaliť rôzne poškodenia plodu. A naša vláda sa rozhodla, že nám znemožní prístup k týmto výsledkom,“ dodáva.
Viaceré účastníčky Čierneho piatka vinia vládu z priveľkej naviazanosti na katolícku cirkev. Konzervatívna strana sa blízkymi vzťahmi s cirkvou netají. „PiS verí, že viera by mala byť nadradená nad právom, a preto by mali byť potraty zakázané,“ myslí si Iwaneková. Novelu chcú pretlačiť tiež preto, že väčšina jej voličov sú katolíci, myslí si.
Na protesty pred Sejmom reagovali aj samotní politici. Poslankyňa PiS Bernadeta Krynická ich napríklad podľa webu natemat.pl ostro kritizovala. „Ak žena či budúca matka bojuje za právo na zabíjanie detí, je to pre mňa nepochopiteľné. Až satanské,“ dodáva.