HAAG. Veliteľa bosnianskosrbskej armády Ratka Mladiča vlani v novembri Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) odsúdil na doživotný trest väzenia za genocídu, vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.
Mladičovi obhajcovia sa vo štvrtok odvolali proti rozsudku a žiadajú Mladičovo oslobodenie vo všetkých bodoch žaloby.
Ako informoval ďalej Mechanizmus pre medzinárodné trestné tribunály (MICT), ktorý po decembrovom ukončení činnosti ICTY so sídlom v Haagu prevzal jeho zvyšnú agendu, odvolanie podala aj prokuratúra požadujúc uznanie Mladiča trestne zodpovedným aj z genocídy v inom prípade.

ICTY odsúdil Mladiča vlani v novembri na doživotné väzenie za zločiny počas vojny v Bosne a Hercegovine (BaH) v rokoch 1992-1995.
Konkrétne za genocídu spáchanú v roku 1995 na Bosniakoch zo Srebrenice, za prenasledovanie Bosniakov a Chorvátov v BaH, za terorizovanie obyvateľov Sarajeva a za bratie príslušníkov mierových jednotiek OSN za rukojemníkov. Sudcovia uznali obžalovaného vinným v desiatich z 11 bodov žaloby.
Vo februári prišli z Haagu správy o tom, že Mladičovi právni zástupcovia požiadali súd OSN, aby zrušil vlaňajší novembrový rozsudok, pretože duševné schopnosti odsúdeného sa zhoršili, a súčasne zastavili jeho súdne konanie.
Mladičovi obhajcovia Branko Lukič a Dragan Ivetič sa v žiadosti odvolali na odborný názor srbskej lekárky Gorice Djokičovej, ktorá Mladiča vyšetrila a uviedla, že "nemohol sledovať pojednávania" počas súdneho procesu v holandskom Haagu a ani vo chvíľach vyhlasovania svojho rozsudku. Testy ukázali, že Mladič trpí "úpadkom poznávacích schopností a miernou demenciou", spresnila lekárka.
"Z týchto dôvodov obhajoba žiadala, aby bol verdikt vyhlásený za neplatný a súdne konania pozastavené dovtedy, kým sa Mladičov zdravotný stav neustáli a kým sa nestanoví, či je schopný zúčastňovať sa na súdnom procese."
Obhajoba však už skôr avizovala, že sa proti rozsudku odvolá.