PRAHA, BRATISLAVA. Najskôr malo ísť o Slovensko, Švédsko, Britániu aj Česko. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová práve tieto krajiny označila za tie, odkiaľ mohla pochádzať smrtiaca nervová látka novičok, ktorou niekto zaútočil v Británii na bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru.
Vyjadrenie sa však postupne snaží Rusko zmierňovať.
„Bol to len komentár, dohad, nebolo to oficiálne tvrdenie Ruska,“ ospravedlňoval sa podľa agentúry DPA ruský veľvyslanec vo Švédsku Viktor Tatarincev. Podobne zareagovalo Rusko aj v prípade Slovenska.
Podľa slov hovorcu slovenského ministerstva zahraničných vecí Petra Suska sa Rusko ospravedlnilo za mylnú informáciu. Slovensko údajne Zacharovová spomenula len omylom, na mysli mala bývalé Československo.
Barbarské obvinenia
Českú republiku však s kauzou Rusi stále spájajú. Ruská štátna agentúra Interfax v stredu zverejnila list, ktorý ruské ministerstvo zahraničia poslalo všetkým ambasádam v Moskve. Opäť sa v ňom spomínajú Česko, Švédsko, USA aj Británia.
“Bol to len komentár, dohad, nebolo to oficiálne tvrdenie Ruska.
„
„Treba vysvetliť, prečo v ‚kauze Skripaľ‘ bolo absolútne bezdôvodne obvinené Rusko, keď vývoj látky so západným názvom novičok prebiehal v Británii, USA, vo Švédsku a v Česku,“ píše sa v dokumente.
Ministerstvo tiež označuje britské obvinenia za barbarské.
Český minister zahraničných vecí Martin Stropnický si v stredu predvolal ruského veľvyslanca Alexandra Zmejevského. Stropnický zdôraznil, že výroky o vývoji nervovej látky sú urážlivé a nepodložené.
Popierajú a zavádzajú
Veľká Británia v reakcii na útok na bývalého agenta vyhostila 23 ruských diplomatov z Londýna. Podobné kroky teraz zvažuje aj Česko.
Vláda je podľa časopisu Respekt na tento krok pripravená, nechce ho však spraviť ako prvá a čaká na reakciu väčších krajín. Na vyhostenie agentov z Česka tlačí pritom aj samotná Británia.

Na prípad reagovala aj britská ambasáda v Bratislave.
„Rusko odpovedalo na incident v Salisbury rovnakým spôsobom ako na každý iný prípad, v ktorom obišlo medzinárodné právo... popieraním, odvádzaním pozornosti a dezinformáciami. Dokonca naznačili, že nervový plyn pochádza zo Slovenska,“ napísali na twitteri.
Na moskovskom stretnutí veľvyslancov ruskí zástupcovia obvinili Britániu tiež zo skrývania dôkazov.
Stretnutie britský veľvyslanec Laurie Bristow podľa denníka Guardian bojkotoval, podobne ako diplomati USA, Nemecka a Francúzska. Šéf oddelenia kontroly zbraní z ruského ministerstva zahraničia Vladimir Jermakov sa práve na tomto stretnutí Slovensku ospravedlnil za chybu. Slovenský rezort diplomacie to označil za postačujúce.
Loading
...