WASHINGTON, BRATISLAVA. Chad Sabora pochádzal z privilegovanej rodiny, pracoval ako prokurátor v Chicagu, mal sa ženiť. Úspešný mladý muž však už počas štúdia práva na univerzite mal problémy s nespavosťou, na ktorú bral lieky. Čoskoro, keď obom rodičom diagnostikovali rakovinu, sa nevedel vzdať ani xanaxu.
V hospici, kde ležala tesne pred smrťou jeho mama, boli lieky na bolesť takmer všade. Vtedy sa to v ňom zlomilo. „Bol som ako dieťa v obchode s cukríkmi. Jedol som všetko,“ hovorí pre magazín Ozy.com.
Keď po matkinej smrti prišiel o zdroj liekov, prešiel na heroín. V roku 2008 mal 31 rokov, keď vedľa neho zastavilo policajné auto práve v momente, keď na cédečko vyklepával drogu. V aute mal päť ďalších vreciek s heroínom, čo znamenalo obvinenie, koniec jeho kariéry, odobratie právnickej licencie aj rozchod so snúbenicou. Dnes sa Sabora snaží pomáhať iným drogovo závislým.
Predávkovanie drogami sa stáva jedným z najčastejších dôvodov úmrtí v Spojených štátoch. Častejším ako zbrane alebo autonehody. Opiátová epidémia je taká vážna, že sa dostala aj do agendy prezidenta Donalda Trumpa. Ten ju chce zastaviť budovaním múru aj prísnejšími trestami pre dílerov.
Opiát na všetko
Zachary O’Brien trpel bipolárnou poruchou aj závislosťou od opiátov. Zomrel v júli ako 21-ročný na predávkovanie fentanylom, ktorý obsahuje množstvo analgetík. Fentanyl bol osudný aj 31-ročnej Sheene Moorovej, po ktorej v Ohiu zostal päťročný syn. Sam Silver roky abstinoval a pomáhal závislým, keď prepadol závislosti na heroíne a vo veku 26 rokov zomrel.

Toto je len niekoľko osudov z projektu Lost to Opioids, ktorý zbiera príbehy Američanov, ktorým sa opiáty stali osudnými.
Závislosť od opiátov sa pritom vôbec netýka najnižších vrstiev spoločnosti – trpia ňou milióny Američanov. Medzi opiáty totiž nepatria len nelegálne drogy ako heorín, ale aj množstvo liekov proti bolesti.
Kým v deväťdesiatych rokoch ich lekári predpisovali najmä pre pacientov po operáciách či s rakovinou, dnes opiáty bežne predpisujú aj na chronické ochorenia, ako je bolesť chrbtice či kĺbov.
Opiátová kríza sa dostala podľa Centra pre zahraničné vzťahy (CRF) takou vážnou, že už nepredstavuje hrozbu len pre verejné zdravie, ale aj pre ekonomiku a národnú bezpečnosť.