DAMASK, BRATISLAVA. Keď do centra sýrskeho Afrinu dorazili turecké vojská, s pomocou sýrskych rebelov hneď na úvod strhli sochu mýtického kurdského hrdinu Kawu. Predchádzalo tomu zhadzovanie letákov o tom, že treba veriť tureckej justícii aj bombardovaniu kurdských skupín, ktoré niektoré štáty považujú za teroristov.
Pád sochy Kawu bol pre mnohých Kurdov symbolický – strata ďalšieho mesta totiž marí snahy o autonómiu a otvára Turecku ďalšie možnosti postupu na sýrskom území.
Turecko oslavuje
Afrinu, historicky dôležitému a úrodnému sýrskemu regiónu s kurdskou väčšinou sa sýrsky konflikt dlho vyhýbal. V máloktorej oblasti tak dominovali Kurdi ako tu. Ich vyhnanie z kľúčového mesta môže byť zásadným obratom v tom, ako budú ďalej Kurdi v Sýrii fungovať.

„Pád Afrinu nie je koniec hry,“ reagovala podľa webu Rudaw.net Kurdská demokratická strana. Kurdské milície už teraz sľubujú, že z oblasti sa stiahnuť nemienia a že ich prítomnosť bude nočnou morou pre Turecko.
Turecko však zatiaľ oslavuje – podarilo sa mu eliminovať kurdskú dominanciu v jednom z pohraničných regiónov. „Pre Turecko je to otázka národnej bezpečnosti, chcú odstrániť akúkoľvek prítomnosť kurdskej entity v blízkosti ich územia,“ opisuje situáciu analytik českej Asociácie pre medzinárodné otázky Tomáš Kaválek.
Turecko pritom zasiahlo napriek nevôli medzinárodných partnerov – ofenzívu v Afrine odsúdila aj šéfka európskej diplomacie Frederica Mogheriniová.
Zrada spojencov?
Ofenzíva v Afrine sa stala ostro sledovanou najmä preto, že otvorila nový front sýrskej vojny. Turecko priamo v oblasti donedávna nezasahovalo – vzdušnú oblasť aj po obsadení Aleppa kontrolovalo Rusko. Situácia sa však zmenila po tom, čo Američania začali hovoriť o vytvorení kurdskej pohraničnej stráže, ktorá by mala brániť turecko-sýrske hranice pred džihádistami.