MOSKVA, BRATISLAVA. Počas svojej kandidatúry na prezidenta v roku 2012 ruský líder Vladimir Putin zaskočil amerických vojenských odborníkov sľubom, že bude vyvíjať nové typy zbraní, aby zmenšil technologický náskok Západu.
Armády budúcnosti budú potrebovať zbrane „založené na nových fyzikálnych princípoch vrátane genetickej a psychofyzikálnej vedy“, napísal vtedy.
„Účinok takýchto zbraní sa bude dať prirovnať k účinkom jadrových zbraní,“ uvádza Putin v eseji v Ruskej Gazete, vládnom denníku. „Z hľadiska politickej a vojenskej ideológie budú však oveľa prijateľnejšie.“
Naďalej je nejasné, čo tým Putin myslel a ako by „genetické“ zbrane mohli byť v súlade s medzinárodnými dohodami, ktoré zakazujú chemické aj biologické zbrane. Jasné však je, že Putinove slová spustili novú aktivitu v ruských prísne strážených vojenských a civilných laboratóriách.
Prečo to robia?
Odvtedy sa začal stavebný boom vo viac ako dvadsiatich inštitútoch, ktoré v ktorých Sovietsky zväz vyrábal biologické a chemické zbrane, ukazujú ruské dokumenty a fotografie, ktoré zozbierali nezávislí výskumníci.

Výsledok rozširovania testovacích zariadení je viditeľný najmä v tajných laboratóriách ministerstva obrany, ktoré dlhodobo vzbudzujú pozornosť amerických predstaviteľov pre podozrenia z porušovania dohôd o zákaze niektorých typov zbraní.
Moskva opakuje, že výskum vo vládnych laboratóriách je zameraný len na obranné technológie a je plne v súlade so zmluvami. Po podozreniach, že Rusi v Británii otrávili bývalého špióna a jeho dcéru, však tieto zariadenia pútajú znovu pozornosť.
Obe obete nakazil novičok, smrteľný nervovný plyn, ktorý pred rokmi vyrábali ruskí armádni vedci.
„Veľkou otázkou je, prečo toto robia?“ povedal Raymond Zilinskas, odborník na chemické a biologické zbrane z Centra Jamesa Martina pre výskum nešírenia zbraní v kalifornskom Monterey.