PARÍŽ Francúzsko a Nemecko chcú do polovice roka 2018 predložiť spoločný návrh reformy Európskej únie.
V Paríži to počas návštevy nemeckej kancelárky Angely Merkelovej vyhlásil v piatok večer francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Zásah do hospodárstva, obrany aj vzdelávania
Podľa jeho slov sa v júni predloží jasná, ambiciózna cestovná mapa pre novú úpravu hospodárskej a menovej únie a eurozóny, obrannej a utečeneckej politiky, ako aj politiky v sférach vzdelávania a výskumu. Obe krajiny ju podľa Macrona podporia potrebnou energiou.
Ráta sa aj s obnovou bilaterálneho paktu o priateľstve, vyplýva zo správy tlačovej agentúry DPA.
Macron pripomenul svoje plány reforiem spred šiestich mesiacov vrátane vlastného rozpočtu eurozóny a európskeho ministra financií. Podľa najvyššieho francúzskeho predstaviteľa sa teraz v tomto smere otvára nová kapitola.
Merkelová verí v úspech, ale nesúhlasí so všetkým
Obe krajiny chcú byť motorom zásadnej reformy a solidárnej azylovej politiky v Únii.

Koordinovaný postup je potrebnejší ako kedykoľvek predtým, pretože Európa musí byť zomknutá v geopolitickej situácii, v ktorej je multikulturalizmus pod tlakom, vyhlásila v Paríži Merkelová.
Kancelárka ubezpečila francúzskeho prezidenta o svojej pripravenosti na spoluprácu.
"Chceme nájsť teraz spoločné cesty. To bolo v histórii nemecko-francúzskych vzťahov korunované úspechom vždy vtedy, ak sa pracovalo čestne a tvrdo," zdôraznila Merkelová. Súčasne však poznamenala, že nesúhlasí so všetkými návrhmi francúzskeho prezidenta.
Islam už patrí do Nemecka
Merkelová sa nestotožnila s vyjadrením svojho nového ministra vnútra Horsta Seehofera, podľa ktorého islam nepatrí do Nemecka.

Prostredníctvom hovorcu spolkovej vlády Steffena Seiberta mu Merkelová v piatok protirečila slovami: "Aj islam patrí medzičasom do Nemecka".
Historicky je pre Nemecko charakterizované kresťansky, židovsky, avšak medzičasom žijú v spolkovej republike milióny moslimov.
"Na báze našich hodnôt a právneho poriadku patrí aj ich náboženstvo do Nemecka, konštatoval podľa Bavorského rozhlasu Seibert.
Postoj spolkovej vlády sa opiera, ako zdôraznil, o veľký rešpekt pred moslimami, ktorí žijú v krajine, úsilie o spolunažívanie s nimi v harmonickom vzťahu, o hľadanie dialógu, výmenu a vyváženosť.
Tento postoj je podľa jeho slov zrejmý aj z rozhovoru, ktorý pre piatkové vydanie denníka Bild poskytol spolkový minister vnútra.