LONÝN. Podľa britského ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona je "úplne pravdepodobné", že ruský prezident Vladimir Putin nariadil použitie nervovoparalytickej látky novičok proti bývalému ruskému špiónovi Sergejovi Skripaľovi v anglickom meste Salisbury. Informuje o tom agentúra AP.
Britská premiérka Theresa Mayová uviedla, že účasť Kremľa na tomto prípade je "vysoko pravdepodobná". Johnson však v piatok Putina obvinil priamo.
Loading
...
"Naša roztržka sa týka Putinovho Kremľa a jeho rozhodnutia. Je úplne pravdepodobné, že to bolo jeho rozhodnutie použiť nervovoparalytickú látku na uliciach Británie, po prvý raz od druhej svetovej vojny," vyhlásil britský minister.
Ruský veľvyslanec žiada vzorky látky

Ruský veľvyslanec v Londýne Alexandr Jakovenko tvrdí, že Británia sa v tejto konfrontácii správa "koloniálnym štýlom". Jakovenko tiež vyhlásil, že Británia ignoruje ruské požiadavky na poskytnutie vzoriek danej bojovej látky a odmieta sa podeliť o informácie týkajúce sa vyšetrovania.
Londýn obvinil Moskvu z otrávenia Skripaľa a jeho dcéry Julije, a oznámil vyhostenie 23 ruských diplomatov. Rusko však vehementne odmieta akúkoľvek účasť na tomto incidente a pohrozilo, že podnikne recipročné opatrenia.
Jakovenko ďalej uviedol, že Británia takýmto postupom porušuje medzinárodné právo, pričom dosiaľ neposkytla "jediný podklad" pre svoje obvinenia ruskej strany.
Existuje protilátka
Na všetky jedovaté látky existuje protilátka a platí to aj o nervovo paralytickej látke Novičok. Vyhlásila to v piatok ruská ministerka zdravotníctva Veronika Škvorcová.
"Je už potvrdené, že to bol Novičok? Na všetky jedovaté látky totiž existujú protilátky," povedala ministerka pre ruskú tlačovú agentúru RIA Novosti.
Škvorcová neuviedla, či Rusko takúto protilátku má k dispozícii. O látke Novičok Moskva tvrdí, že ňou už nedisponuje.
Novičok nemajú len Rusi
Ruský veľvyslanec pri Organizácii za zákaz chemických zbraní (OPCW) so sídlom v Haagu Alexandr Šulgin tvrdí, že k novičoku majú prístup Británia aj USA, pričom látka použitá pri útoku na Skripaľa môže pochádzať z týchto zdrojov.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v piatok podľa stanice BBC vyhlásil, že Aliancia "nemá dôvod spochybňovať závery a hodnotenia britskej vlády".
Dodal, že "Británia nie je sama" a spojenci NATO poskytli Londýnu "silnú politickú podporu". "Je dôležité, aby Rusko dostalo jasný signál, že ak sa bude takto správať, bude ho to niečo stáť," zdôraznil.
Líder britskej opozície vyzval na zdržanlivosť
Líder britskej opozície, predseda labouristov Jeremy Corbyn, si nie je istý, či za otrávením Skripaľa je skutočne ruské vedenie, tak ako to tvrdí britská vláda.

Ako Corbyn napísal v piatkovom vydaní britského denníka The Guardian, politici "by sa nemali ponáhľať (s označovaním vinníka - pozn. SITA) rýchlejšie, ako polícia zozbiera dôkazy".
Podľa Corbyna je celkom ľahko možné, že za útokom nebolo ruské vedenie, ale "ruské mafiánske skupiny".
"Príliš často počas môjho pôsobenia v parlamente som bol svedkom toho, ako počas medzinárodných kríz emócie a neuvážené úsudky zvíťazili nad zdravým rozumom," napísal Corbyn.
Časť opozície podporuje vládu
Vo svojej strane svojím článkom Corbyn spôsobil mierny rozkol. Časť labouristických poslancov sa v piatok podpísala pod vyhlásenie, že podporuje líniu britskej vlády, ktorá za jasného vinníka označila Kremeľ.
Podľa labouristického poslanca Stephena Kinnocka, ktorý je dlhodobo jedným z najhlasnejších Corbynových vnútrostraníckych kritikov, "dozrel čas na diskusiu o pohľade (labouristov) na svetové udalosti".
Kinnock sa podľa vlastných slov radí k labouristickým poslancom, podľa ktorých "organizácie ako NATO a EÚ sú silami dobra". "Ale potom sú v našej strane aj takí, ktorí si to nemyslia," povedal v piatok Kinnock pre BBC, pričom narážal predovšetkým na Corbyna.
Presvedčenie, že za otrávením Skripaľa a jeho dcéry je ruské vedenie, deklarovali vo štvrtok americký prezident Donald Trump, nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky prezident Emmanuel Macron aj britská premiérka Theresa Mayová.
V spoločnom vyhlásení uvádzajú, že "neexistuje žiadne iné uspokojivé vysvetlenie" kauzy Skripaľ, ako to, že tohto bývalého ruského agenta a jeho dcéru otrávili na príkaz Ruska.