BRATISLAVA. Denne budú môcť obyvatelia mesta čerpať len 25 litrov vody na osobu. A aj na tie si budú musieť počkať pri asi dvoch stovkách verejných hydrantov.
Tak v januári úrady opisovali situáciu, ktorá môže nastať v polovici apríla v Kapskom Meste, druhom najväčšom meste Juhoafrickej republiky. Ak obyvatelia okamžite drasticky neznížia spotrebu vody, domácnosti sa jednoducho ocitnú bez nej, varovali.
Kapské Mesto však nie je jediným miestom na svete, kde hrozí niečo podobné. S vodou majú problémy nielen africké, ale aj európske, americké či ázijské mestá. Bojujú so znečistením, počasím aj s príliš rýchlym vývojom.
Európa: Londýn aj Moskva
“Zo všetkých miest na svete Londýn nie je prvým, ktoré príde na um, keď človek myslí na nedostatok vody,” píše BBC. Realita je však skrytá a úplne iná, varuje.

Množstvo zrážok, ktoré na Londýn ročne spadnú, je napríklad v porovnaní s New Yorkom len polovičné. Mesto tak musí väčšinu vody čerpať z rieky - takto sa dostáva k asi osemdesiatim percentám používanej vody.
Podľa londýnskej správnej inštitúcie Greater London Authority môže mať mesto problém s vodou už v roku 2025, "vážne nedostatky" sa podľa nej objavia do roku 2040.
Londýn však nie je jediným európskym mestom, ktoré si už čoskoro bude musieť poradiť s podobným nedostatkom. Hoci sa na území Ruskej federácie nachádza až jedna štvrtina svetových zásob vody, krajina môže doplatiť na to, že jej priemysel dlhé roky znečisťoval prírodu - najmä v sovietskej ére.