SME

Na východe Slovenska nie je mafia, tvrdila v Štrasburgu europoslankyňa Smeru

Robíme všetko pre vyšetrenie, ubezpečila europoslancov Monika Beňová zo Smeru.

BRUSEL, BRATISLAVA. Už samotná správa poslancov Európskeho parlamentu o stave žurnalistiky na Slovensku po vražde Jána Kuciaka a jeho partnerky vyvolala polemiku.

Hovorí sa v nej o pochybnostiach mimovládok, o slovných útokoch na novinárov aj o tom, že podľa premiéra Roberta Fica nemôže na východnom Slovensku pôsobiť mafia, lebo tam aj tak nič nie je.

Treba ochraňovať médiá

Prečítajte si tiež: Na východe nie je podľa Fica nič, teda ani mafia. Čo napísali europoslanci o Slovensku Čítajte 

V stredu sa o správe a situácii na Slovensku hovorilo v Európskom parlamente v Štrasburgu.

Rozpravu začala Monika Panayotová z bulharského predsedníctva Rady Európskej únie. "Útoky, ktoré majú umlčať zástupcov médií sú neprijateľné," vyhlásila. "Vlády musia ochraňovať novinárov a zaručiť slobodu médií."

SkryťVypnúť reklamu

V mene Rady privítala ochotu slovenských úradov poskytovať informácie aj jasný záväzok vlády riadne tento prípad prešetriť.

V mene Európskej komisie vystúpil britský komisár Julian King. Slovenské úrady vyzval, aby naplno využili pomoc Europolu a talianskej polície. Pri podozrení zo zneužívania fondov by mali zas úrady spolupracovať s európskym OLAF-om.

"Vraždy naznačujú, že novinári robia nebezpečnú prácu, čo nemôžeme akceptovať," vyhlásil. "Sloboda médií je pilierom našej demokracie, zaručuje naše základné práva. Novinári majú právo, vyšetrovať, klásť nepohodlné otázky. To robil aj Ján Kuciak a zdá sa, že preto bol zavraždený."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Novinárom by sa malo pomôcť aj na Európskej úrovni. "Potrebujeme lepšiu právnu ochranu novinárov aj ich zdrojov, mali by sme chrániť osobné údaje investigatívnych novinárov, zakročiť proti zastrašovaniu novinárov," hovorí maďarský europoslanec za stredové hnutie Spolu, v europarlamente za Zelených, Benedek Jávor.

SkryťVypnúť reklamu

"Ako je možné, že takéto obrovské zločiny týkajúce sa európskych dotácií prebiehajú roky a európske inštitúcie to nevedeli odkryť, ale novinári na to prišli za niekoľko týždňov," pýtal sa.

Stáž s menom Kuciak

Európska komisia podľa neho bude pomáhať investigatívnym novinárom, rovnako aj novinárom, ktorých témy prekračujú hranice jednotlivých štátov. "Žiadna členská krajina nie je úplne chránená pred hrozbami pre pluralitu médií, každý štát musí spraviť viac pre ochranu novinárov," uviedol.

Spomedzi slovenských europoslancov ako prvý prehovoril Ivan Štefanec z KDH, ktorý sa v Európskom parlamente zaraďuje do frakcie ľudovcov. "Ak bolo cieľom vrahov vyvolať v ľuďoch strach a apatiu, oznamujem im, že sa im to nepodarilo," vyhlásil.

SkryťVypnúť reklamu

Hovoril aj o protestoch, ktoré boli za "slušné Slovensko, kde nerozhodujú známosti a korupcia, také Slovensko, aké chceli Ján Kuciak a Martina Kušnírová".

Európska únia podľa neho môže pomôcť - odkryť schémy, ako bohatne mafia, prijať zákony, ktoré ochránia novinárov. Za ľudovcov navrhol, aby novinárska stáž v Európskom parlamente dostala meno po Jánovi Kuciakovi.

Ak bolo cieľom vrahov vyvolať v ľuďoch strach a apatiu, oznamujem im, že sa im to nepodarilo.

Ivan Štefanec, slovenský europoslanec

Po ňom pokračoval britský labourista Claude Moraes, ktorý bol súčasťou delegácie Európskeho parlamentu na Slovensku. "Od novinárov sme pochopili, že sa považujú za slobodných, ale aj to, že aj pred vraždou boli pod istým tlakom," povedal. "Budeme vyšetrovať, čo sa stalo Jánovi Kuciakovi, aj tvrdenia o korupcii. Chceme, aby vyšetrovanie prebehlo bez strachu."

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský europoslanec Branislav Škripek za OĽaNO zacitoval slovenskú hymnu o tom, ako sa Slovensko preberie. "Je tragédiou, že blesky hromu boli výstrely v dedinke Veľká Mača," povedal. "Máme aj ďalších novinárov - Pavol Rýpal, Miroslav Pejko. Nebojácne odhaľovali škandály a sú obavy, či ešte žijú."

Po vražde podľa neho Slovensko ožilo. Spomenul pochody po celom Slovensku či koncerty. "Je hanbou Roberta Fica a jeho vlády, kam Slovensko dostala. Chobotnica korupcie zasahovala až na najvyššie miesta štátu," povedal a poďakoval členom komisie, že "pomenovali problémy, cez ktoré sa Slovensko musí dostať".

"Nerobte zo Slovenska krajinu okupovanú mafiánmi," vyhlásila česká komunistka Kateřina Konečná. "Toto nie je čas na zbieranie politických bodov. Považujem za drzosť, že náš kolega Manfred Weber školí premiéra Fica o tom, koho má vyhodiť z vlády. Diktujú krajiny strednej Európy Nemecku, kto môže byť vo vláde? Dúfam, že áno, inak je to dvojitý meter."

SkryťVypnúť reklamu

Predseda Európskej ľudovej strany Weber nedávno vyzval Fica, aby odvolal Roberta Kaliňáka z postu ministra vnútra, voči čomu sa slovenská vláda ohradila.

Na Slovensku mafiu nemáme

Spomedzi slovenských europoslancov vystúpila Monika Smolková za Smer a eurosocialistov. Na Slovensku podľa nej prevažuje strach, že sa vražda nevyšetrí, no ona verí, že sa tak stane.

"Čo sme urobili preto, aby v Európskej únii nebol nekontrolovaný pohyb teroristov?" spýtala sa okrem iného. Pri daňových únikoch prichádza Únia o jeden bilión eur, zopakovala hneď dvakrát. Kľúčové podľa nej je rýchle sfunkčnenie európskej prokuratúry, odstránenie daňových rajov, ktoré zabránia daňovým únikom. "Sme to dlžní Jánovi Kuciakovi aj občanom Európskej únie," zdôraznila.

SkryťVypnúť reklamu

Reagoval na ňu Tomáš Zdechovský, český poslanec za KDÚ-ČSL. "Ako osobne vnímate to, o čom písal Ján Kuciak? Ako vnímate, že žiadal o ochranu a nedostal ju?" spýtal sa.

"Žijem na východnom Slovensku a garantujem vám, že žiadnu mafiu na východnom Slovensku nemáme," vyhlásila. Pozvala europoslancov, aby sa prišli pozrieť. "Okrem talianskych podnikateľov tam máme nemeckých, holandských a iných, ktorí dopredu vedeli, ako čerpať dotácie. Len využívajú to, ako sme to v Európskej únii nastavili, je načase pozrieť sa na európske dotácie."

Aj na Malte nedávno zabili novinárku, ktorá písala o korupcii, Daphne Caruana Galiziovú. "Nedostatočná vymožiteľnosť práva je jedom pre spoločnosť," povedala v tejto súvislosti maltská europoslankyňa Roberta Metsolová. "Musíme konať, naďalej budeme bojovať proti korupcii, zasadzovať sa za medzinárodné inštitúcie, pravidlá musia platiť pre všetkých. Neprestaneme bojovať za spravodlivosť pre Daphne."

SkryťVypnúť reklamu

"Za svoje znechutenie nad pravdou a korupciou zaplatil Ján Kuciak a jeho partnerka životom," začala vystúpenie známa francúzska politička Zelených Eva Jolyová, ktorá je "na strane miliónov znechutených Slovákov". Pre zneužívanie európskych fondov je podľa nej nutné zaviesť čím skôr úrad európskeho prokuratúra. "Európania sú unavení z korupcie a beztrestnosti."

Pokračoval ďalší slovenský europoslanec József Nagy z Mostu. "Našim vyšším cieľom musí byť, aby ľudia mohli získať dôveru v štátne inštitúcie," povedal.

Komisia Európskeho parlamentu podľa neho ukázala viaceré vážne veci. "Najväčším problémom je, že aj tam, kde je legislatíva v súlade s Európskou úniou, neuplatňujú sa dostatočne. Preto Slováci neveria inštitúciám," povedal. "Naša rezolúcia by okrem vyšetrenia vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky mala požadovať aj vyšetrenie zmiznutia dvoch ich kolegov."

SkryťVypnúť reklamu

"Ohavná vražda zanechala na Slovensku hlbokú stopu. Vláda, ktorá v minulosti zamietla pod koberec najmenej desať káuz a prehlásila ich za irelevantné, stratila dôveru občanov," začal poslanec KDH Miroslav Mikolášik.

"Stotisíc občanov v tridsiatich mestách vyšli, aby vyjadrili vôľu zmeniť Slovensko na krajinu slušných ľudí. To je možné len vtedy, ak príde k zásadným politickým zmenám na Slovensku a pravdepodobne aj k pádu vlády a k vypísaniu predčasných volieb. Prihováram sa za to, aby zasiahol OLAF aj Europol."

Neobviňujme sa

"Môj syn bude mať tento rok tridsať rokov a viem si predstaviť, aké ťažké to musí byť pre rodičov zavraždených," začala Monika Beňová zo Smeru. Kolegov ubezpečila, že na Slovensku sa robí všetko preto, aby bola vražda vyšetrená.

SkryťVypnúť reklamu

"Politici a novinári by sa mali rešpektovať, ak to tak doteraz nebolo na Slovensku, chcem vyjadriť presvedčenie, že to tak bude," vyhlásila. Aj ona povedala, že treba zaviesť európsku prokuratúru.

Na otázku kolegyne, ako môže byť vyšetrovanie nestranné, ak ľudia, o ktorých Kuciak písal, ho majú na starosti, odpovedala: "Nevidím cestu v tom, že teraz budeme v pléne Európskeho parlamentu obviňovať členov vlády alebo vládu ako celok, že sa podieľali na vražde."

"Vražda novinára je najväčším útokom na slobodu slova a demokraciu. Slovenskí občania to pochopili a vyšli do ulíc. Iskra preskočila z východu, aj Ukrajinci predtým pochopili, že im vládli tí, ktorí im vládli aj za komunizmu," povedal český europoslanec, ktorý kandidoval za TOP 09, Jaromír Štětina.

SkryťVypnúť reklamu

Revolúcia nie je dokončená

Podľa neho si ľudia uvedomili, že revolúcia z roku 1989 nie je dokončená. "Zdá sa, že majdan sa stal sťahovavý, do ulíc vyšli Maďari, Gruzínci aj Česi, ktorí majú takisto svojich oligarchov. Strednú a východnú Európu oblieha duch odporu, Kuciak bol zavraždený v tomto boji," vyhlásil.

Otázku mu položil europoslanec za UKIP Bill Etheridge. "Ak v krajinách systémy nefungujú, je to chyba v systéme? Prepierame peniaze cez systém, odkiaľ ho kradnú organizácie napojené na štát."

"Nehovoril som o finančných tokoch, chcel som upozorniť na to, že naše krajiny sú stále prešpikované komunistami, ktorí v krajinách východného bloku ovládajú všetky dôležité politické posty," odpovedal Štětina.

SkryťVypnúť reklamu

"Hoci páchateľov nepoznáme, môže to byť zneužité na politické ciele," začal poslanec za Smer Vladimír Maňka. Poprel, že by Kuciak požiadal o ochranu nedostal. "Nepožiadal, naopak, pár dní pred vraždou sa vyjadril, že neverí, že by na Slovensku mohol byť novinár zavraždený."

"Pochybnosti o vyšetrovaní vyjadrila aj matka jednej z obetí," pripomenul europoslanec za české hnutie Starostovia Stanislav Polčák. Premiér Robert Fico podľa neho výrokmi ostáva na ďalekom východe a "jeho výroky mohli aj legitimizovať tieto útoky".

"Je našou zodpovednosťou, aby na vyšetrovanie dozerali európske orgány," dodal.

"Politická kríza na Slovensku ukazuje na temnú stránku demokracie. Ukázala, že súčasná slovenská vláda nie je schopná riešiť problémy, ktoré traumatizujú slovenskú spoločnosť - korupcia, klientelizmus a prepojenie vlády na organizovaný zločin," vyhlásil slovenský europoslanec Eduard Kukan s tým, že práve na tieto problémy poukazoval zavraždený novinár.

SkryťVypnúť reklamu

"Vláda Roberta Fica nedokázala prinavrátiť dôveru slovenskej ani európskej verejnosti, a to dokonca v otázkach vyšetrovania tejto bezprecendentnej vraždy. Vražda novinára je útokom na slobodu slova nielen na Slovensku, ale v celej Európskej únii," zakončil svoj minútový prejav.

Aj v Českej republike útočí prezident Miloš Zeman na médiá a slobodu slova, pripomenula česká europoslankyňa za ľudovcov Michaela Šojdrová.

Jej vyjadrením sa rozprava skončila, slovo dostal znovu komisár King. Pripomenul, že do vyšetrovania sa zapája Europol aj OLAF. "Apelujete na nás, aby sme preskúmali systém hodnotenia fungovania právneho štátu, Komisia však neustále dbá na boj proti korupcii a rôznym iným neduhom," vyhlásil.

Sľúbil, že príde s návrhom, ktorý posilní ochranu whistleblowerov. "Ich ochrana je nevyhnutná pre zachovanie investigatívnej žurnalistiky," povedal. "Sloboda vyjadrovania a sloboda médií sú základné kotvy demokracie. Tomu, kto sa snaží umlčať rôzne hlasy v médiách, musíme odkázať, že sa nedáme zastrašiť."

SkryťVypnúť reklamu

Išli aj do Veľkej Mače

Šiesti poslanci výboru parlamentu, ktorý vznikol len pre tento účel, navštívili Slovensko na tri dni, prišli krátko pred piatkovým protestom. Stretli sa s mimovládkami, zástupcami médií, opozície, ale aj samotným premiérom Robertom Ficom.

Všetko, čo si počas nich vypočuli, zhrnuli v 39-stranovej oficiálnej správe. Okrem iného sa dozvedeli, že premiér na piatok očakáva násilnosti a že Slovensko má pevnú koalíciu. Išli aj do Veľkej Mače, kde dvojicu zavraždili, a vzdali jej úctu.

Správa je voči Slovensku pomerne kritická. Po skončení návštevy to naznačila aj predsedníčka delegácie Európskeho parlamentu na Slovensku Ingeborg Grässleová.

„Očakávame, že slovenské orgány dôkladne vyšetria vraždu pána Kuciaka a jeho snúbenice. Naše obavy v súvislosti s údajným zneužívaním fondov EÚ pretrvávajú aj po tejto návšteve,“ vyhlásila.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 832
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 243
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 557
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 122
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 019
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 850
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 360
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 263
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezidentka Zurabišviliová avizovala, že zákon bude vetovať.


TASR
Izraelská armáda.

Povedal to premiér Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání.


TASR

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší
K najznámejším tváram Národnej konferencie konzervativizmu patria propagátor brexitu Nigel Farage z Británie.

Súd poukázal na slobodu prejavu a zhromažďovania sa.


TASR

Sportnet

Jeremy Doku v súboji s obranou Realu Madrid.

Hrdinom Realu Madrid sa stal ukrajinský brankár Andriy Lunin.


a 1 ďalší
Radosť hráčov Bayernu Mníchov.

Bayern Mníchov zdolal Arsenal Londýn 1:0.


Mattias Skjelmose.

Pre extrémny chlad odstúpili z Valónskeho šípu tri štvrtiny štartujúcich.


Hokejisti HC Dynamo Pardubice.

Domáci tím naštartoval k víťazstvu gól Richarda Pánika.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu