BERLÍN, BRATISLAVA. Odpad na uliciach, postávajúce hlúčiky ľudí bez práce aj bitky gangov. Niektoré médiá opisujú Marxloh na okraji nemeckého Duisburgu ako takzvanú no-go zónu - teda oblasť, kam nie je bezpečné vstúpiť - aj keď polícia hovorí o klesajúcej kriminalite.
Keď sem v roku 2015 prišla Angela Merkelová, mnohí miestni – z ktorých 64 percent má zahraničný pôvod – si jej návštevu pochvaľovali. „Je dobre, že na našu štvrť pritiahla pozornosť,“ komentoval pre Deutsche Welle (DW) jeden z miestnych.
Po viac ako dvoch rokoch sa situácia opakuje – v utorok Marxloh navštívil nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Návšteva politika už však také vášne nevzbudzuje.
Katastrofa
“Je mi zle z toho, že sme využívaní ako symbol kriminality len preto, že nevyzeráme ako ostatní Nemci.
„
Špinavé ulice pred príchodom prezidenta podľa DW vyčistili a skupinky postávajúcich mužov vytlačili na okraj štvrte. „Chcel som na vlastné oči vidieť, akým výzvam táto komunita čelí,“ povedal novinárom Steinmeier. Podobne ako iných politikov, aj jeho kritizujú za to, že sa do štvrte prídu pozrieť „na katastrofu“.
Asi dvadsaťtisícová komunita trpí najmä vysokou nezamestnanosťou, ktorú sem priniesol aj úpadok priemyslu na západe Nemecka. Žijú tu najmä imigranti z Rumunska a Bulharska, ale aj ďalšie generácie cudzincov z Turecka či severu Afriky. Podľa webu WDR sa napriek častým návštevám politikov v Marxlohu nič nezmenilo.
Politikov nepotrebujú
V komunite cítiť podľa médií napätie medzi Nemcami a prisťahovalcami. V minuloročných voľbách tu vyhrala protiislamská Alternatíva pre Nemecko (AfD), keďže väčšina miestnych obyvateľov nemá právo voliť v Nemecku.

Napriek vyššej kriminalite v štvrti celková kriminalita v Duisburgu poklesla a je nižšia ako vo väčších mestách ako Berlín či Frankfurt. „Je mi zle z toho, že sme využívaní ako symbol kriminality len preto, že nevyzeráme ako ostatní Nemci,“ sťažuje sa Gamze, mladá žena pracujúca v miestnom svadobnom salóne.
Steinmeierova návšteva pritom podľa miestnych život ľudí nezlepší. „To, čo Marxloh potrebuje, je podpora, a nie vo forme PR návštev od vrcholových politikov,“ hovorí pre DW Tim Köksalan, novinár, ktorý vyrástol v Duisburgu. Od vlády už vo štvrti nikto pomoc neočakáva.