ŠTRASBURG. Udalosti na Slovensku sú mimoriadne znepokojujúce a Európsky parlament (EP) bude postupovať so všetkou tvrdosťou, aby sa dozvedel, čo sa stalo.
Vyhlásil to predseda skupiny Európskej ľudovej strany (EĽS/EPP) v EP Manfred Weber v Štrasburgu, kde sa na pôde europarlamentu bude v stredu v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej rokovať o ochrane novinárov.
Na strane občanov
Europoslanci budú debatovať aj o zisteniach kontrolnej delegácie EP, ktorá minulý týždeň navštívila Slovensko, aby si urobila obraz o tom, ako sa vyvíja situácia po vražde, ktorá otriasla celou Európou.

"Európska únia a najmä Európsky parlament stoja na strane občanov Slovenska. Chceme úplnú transparentnosť. Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú absolútne neakceptovateľné," uviedol pre RTVS Weber.
"Základným princípom Európy musí byť sloboda médií, ako aj to, aby novinári pracovali bez toho, aby sa obávali o svoje životy. Preto budeme veľmi pozorne sledovať, či je vyšetrovanie v súlade s bežnými pravidlami, " doplnil Weber.
Rázny postup pri vyšetrovaní vraždy
Situácia na Slovensku je podľa neho mimoriadne znepokojujúca.
"To, o čom investigatívny novinár Ján Kuciak písal, o prípadoch prepojenia na taliansku mafiu, jej činnosti na Slovensku a s tým súvisiacimi obvineniami, treba naozaj dôkladne vyšetriť. Európsky parlament bude postupovať so všetkou tvrdosťou, aby sa dozvedel, čo sa stalo," vyhlásil predseda najsilnejšej frakcie v EP.
Návrh na vyšetrovanie nezvestných novinárov
Delegácia poslancov z EP príde na Slovensko pravdepodobne znova. Uviedol to slovenský europoslanec József Nagy (EĽS/EPP).

"Predpokladám, že bude pokračovanie tejto delegácie," povedal Nagy a spresnil, že poslanci budú vyžadovať ďalšie "informácie a dokumenty, ktoré nemali v čase minulotýždňovej návštevy Slovenska k dispozícii".
Nagy zároveň informoval, že európska frakcia ľudovcov, ktorej je zástupcom, chce počas rozpravy poukázať na potrebu lepšej ochrany "nielen novinárov, ale aj informátorov v prípadoch korupcie alebo kriminálnych činov".
"Navrhneme aj otvorenie prípadov ďalších dvoch nezvestných slovenských novinárov," povedal Nagy, čím narážal na Paľa Rýpala a Miroslava Pejka.
Boj proti dezinformáciam
Plánujú aj vyzvať členské štáty, aby zvážili mieru trestov v prípade sporov týkajúcich sa ochrany osobnosti, "keďže vieme, že Slovensko má najvyšší trest až osem rokov v prípade dokázaného ohovárania, čo je vôbec najvyšší trest v Európskej únii", dodal.

Súčasne uviedol, že rezolúcia súvisiaca s vraždou slovenského novinára, o ktorej sa bude v EP hlasovať v apríli, by mala požadovať dôsledné vyšetrenie tejto vraždy a jej pozadie.
Zdôraznil tiež, že cítia snahu o zneužitie tejto situácie z pozície ultraľavicových strán, najmä komunistov. "Už teraz navrhujú také opatrenia, ktoré by zabránili boju proti dezinformáciám, ktoré sú šírené najmä webmi zo zahraničia," vyhlásil Nagy.