KYJEV, BRATISLAVA. V zasneženom lese kúsok od Kyjeva štvorica mužov s obuškami za pásom potichu počúva zvuk píl a snaží sa podľa nich odhaliť ľudí, ktorí tu nelegálne ťažia drevo. Je tesne po polnoci.
„Policajti v našej krajine sú neefektívni, skorumpovaní alebo opití,“ hovorí pre Guardian Žeňa, jeden zo štvorice. „Preto musíme tento problém riešiť sami.“
Aj keď činnosťou možno pripomínajú ekologických aktivistov, v skutočnosti ide o dobre organizovanú skupinu neonacistov, ktorej cieľom je postupne preberať moc a nahradiť štátne bezpečnostné zložky.
Podobných skupín je na Ukrajine, kde bol chaos aj pred občianskou vojnou trvajúcou už štyri roky, niekoľko. Národná milícia na seba pripútala pozornosť, keď koncom januára asi 600 jej členov v koordinovanej formácii pochodovalo centrom Kyjeva. Niektorí mali maskáče, iní čierne oblečenie s čiernymi maskami.
V januári zas v meste Čerkasy obsadili radnicu a radných nepustili dovtedy, kým neodhlasovali dlho odkladaný rozpočet.
Prečo v ňom vidia koncentračné tábory?

Národná milícia je akousi civilnou odnožou známeho prápora Azov, ktorý bojuje po boku ukrajinskej armády na východe proti separatistom.
Kým Azov pôsobí na fronte, Národná milícia na územiach pod kontrolou Kyjeva.
„Na národnom socializme ako politickej myšlienke nie je v zásade nič zlé,“ hovorí Alexej, kým sa zakráda zasneženým lesom, aby sa priblížil k nelegálnym drevorubačom. „Neviem, prečo si ju všetci automaticky spájajú s koncentračnými tábormi.“