SME
Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Ratifikujte Istanbulský dohovor, vyzvali aj Slovensko europoslanci

Istanbulský dohovor je najkomplexnejšia medzinárodná zmluva o boji proti násiliu na ženách. Odmieta ho 11 krajín Únie.

Európsky parlament v Štrasburgu.Európsky parlament v Štrasburgu. (Zdroj: TASR/AP)

ŠTRASBURG. Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok v Štrasburgu vyzvali 11 členských štátov EÚ, ktoré ešte neratifikovali Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu - známy aj ako Istanbulský dohovor -, aby tak čo najrýchlejšie urobili.

Výzva sa týka aj Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ani Briti, Česi či Maďari

K dnešnému dňu neratifikovalo Istanbulský dohovor ešte 11 členských štátov Únie. Sú to: Británia, Bulharsko, Česká republika, Grécko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko a Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: O čom je spor o Istanbulskom dohovore (otázky a odpovede) Čítajte 

Väčšina europoslancov počas rozpravy s podpredsedom Európskej komisie pre digitálny jednotný trh Andrusom Ansipom vyjadrili poľutovanie nad skutočnosťou, že tieto krajiny, vrátane Bulharska, ktoré je v súčasnosti predsedníckou krajinou Rady EÚ, nepovažujú Istanbulský dohovor za najlepší dostupný nástroj, v boji proti násiliu páchanému na ženách.

Zároveň zdôraznili, že neochota ratifikovať tento dokument je často založená na nesprávnych koncepciách a zavádzajúcich argumentoch týkajúcich sa spôsobu, akým sa v dohovore používa pojem "rod".

Poslanci vyzvali eurokomisiu a Radu EÚ, aby prijali konkrétne kroky na pomoc tým členským štátom, ktoré dohovor ešte neratifikovali.

Nejde o politiku, ale o ženy

Časť europoslancov však upozornila na skutočnosť, že dokument obsahuje "ideologickú záťaž", a kritizovali jeho definíciu rodu. S odkazom na princípy subsidiarity zamietli myšlienku, že EÚ má v tejto oblasti právomoci, a vyzvali na rešpektovanie "vnútorného poriadku" členských krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Ansip v rámci rozpravy spresnil, že Istanbulský dohovor sa zameriava na predchádzanie násiliu páchanému na ženách a nemá žiaden skrytý zámer. Vyjadril nádej, že členské štáty, ktoré majú pochybnosti o plnom vykonávaní dohovoru, zvážia jeho základný cieľ: podporu žien, ktoré sa stali obeťami násilia.

Istanbulský dohovor, ktorý prijala Rada Európy v roku 2011, je najkomplexnejšia medzinárodná zmluva o boji proti násiliu páchanému na ženách. Dohovor nadobudol platnosť v auguste 2014; EÚ ako organizácia ho podpísala v júni 2017.

Podľa údajov Európskej komisie sa v krajinách EÚ stáva jedna tretia žien obeťou fyzického alebo sexuálneho násilia po dovŕšení veku 15 rokov, viac ako polovica žien už zažila sexuálne obťažovanie a jedna z 20 žien bola znásilnená.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  3. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  4. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  6. Plánujete si dokonalú rodinnú dovolenku?
  7. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami
  1. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
  2. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  4. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
  5. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  6. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  7. 7 dôvodov, že investícia do bezpečnostných dverí sa vypláca
  8. Dualisti o praxi: Sme súčasťou všetkých procesov
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 641
  2. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 108
  3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 7 461
  4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 078
  5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 833
  6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 4 299
  7. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 3 405
  8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 462
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Raketa Miura 1.

Firma PLD Space tento mesiac úspešne vykonala zážihové skúšky.


ČTK 20m
Starosta Kyjeva Vitalij Kličko.

Útok si vyžiadal najmenej jednu obeť.


ČTK 1 h
Ilustračné foto.

Muž mal zrejme kontakty na medzinárodné skupiny organizovaného zločinu.


TASR 1 h
Obyvatelia Turecka si volia prezidenta.

Výsledky by mali byť známe ešte v nedeľu večer.


ČTK 3 h
SkryťZatvoriť reklamu