BRUSEL, BRATISLAVA. Na jeho poste nikdy nesedela mediálne známa osoba a ani Martin Selmayr nebol až do februára osobou, ktorú by poznali Európania mimo bruselských kuloárov. Aj keď tam patril medzi najvychytenejšie mená.

Postupne sa však premieňa na symbol toho, ako sa bruselská politika odohráva za zatvorenými dverami, ako sa ľudia do prestížnych funkcií dostávajú bez jasného výberového konania a aký veľký vplyv dostávajú.
Selmayr sa stal vo februári generálnym tajomníkom Európskej komisie. Na starosti má tak asi 33-tisíc zamestnancov de facto európskej vlády. Môže napríklad určovať priority ich práce.
Sporné sú najmä okolnosti, za akých sa bývalý hovorca Komisie, ktorý v roku 2014 pomohol urobiť zo Jeana-Clauda Junckera šéfa Európskej komisie, do funkcie dostal. Pre jeho pracovné zanietenie a dôraz na detail, čo často vedie k osobným sporom, ho niektorí novinári aj úradníci prezývajú "monštrum Bruselu".
Absolútne šokujúce
„Bolo to absolútne šokujúce,“ popísal pre web Spectator slová jedného z komisárov, dlhoročný francúzsky novinár z prostredia Únie Jean Quatremer.