BERLÍN. Bývalý nacistický dozorca z koncentračného tábora Auschwitz Oskar Gröning zomrel vo veku 96 rokov, skôr ako si mohol začať odpykávať štvorročný trest odňatia slobody.
Uviedla to nemecká prokuratúra s tým, že ich o tom informoval Gröningov právny zástupca.
Trest si už neodpyká
Hannoverská prokurátorka Kathrin Söfker sa vyjadrila, že Gröning podľa právnika Hansa Holtermanna skonal v piatok v nemocnici.

Zatiaľ to však podľa jej slov nemajú oficiálne potvrdené a čakajú na doručenie úmrtného listu. Ako prvý o Gröningovom úmrtí v pondelok informoval nemecký týždenník Der Spiegel.
Gröninga, ktorý bol známy aj ako "účtovník z Auschwitzu", v roku 2015 odsúdili v Lüneburgu na severe Nemecka na štyri roky väzenia za napomáhanie pri vraždách najmenej 300-tisíc židov počas druhej svetovej vojny.
Tamojší krajinský súd rozhodol, že i keď nie sú dôkazy o tom, že by sa Gröning podieľal na nejakej konkrétnej vražde, vedel podľa nich o tom, že v tábore zabíjajú židov a svojím konaním tomu napomáhal.
Gröning sa voči tomuto rozsudku odvolal, v roku 2016 ho však potvrdil aj Spolkový súdny dvor v Karlsruhe.
Len nedávno pritom prostredníctvom svojich právnikov požiadal o milosť, čo bola preňho už posledná možnosť, ako sa vyhnúť trestu.
Účtovník z Osvienčimu
Bývalý príslušník nacistických jednotiek SS pôsobil vo vyhladzovacom tábore Auschwitz - Birkenau v okupovanom Poľsku v rokoch 1942 - 1944.
Podľa prokuratúry dozeral na triedenie osobných vecí väzňov pri vstupe do tábora, kde spomedzi nich vyberali hodnotné predmety a peniaze, za čo si vyslúžil spomínanú prezývku "účtovník z Auschwitzu".
"Lovec nacistov" Efraim Zuroff zo Strediska Simona Wiesenthala sa vyjadril, že je nešťastné, že Gröningovo odsúdenie neviedlo aspoň k "symbolickej spravodlivosti" pre obete Auschwitzu.