MOSKVA, BRATISLAVA. Obaja zradili Rusko, obaja sedeli v reštaurácii a obaja sa stali obeťou otravy. Ruský agent Alexander Litvinenko zomrel pár týždňov po požití rádioaktívneho polónia 210 v londýnskom hoteli.
Bývalý špión Sergej Skripaľ aj s dcérou Júliou sú dnes v kritickom stave po tom, čo ich našli na lavičke v Salisbury. Polícia hovorí o nervovo-paralytickej látke typu „novičok“ na stole v reštaurácii, v ktorej predtým jedli.
Britská premiérka Theresa Mayová v pondelok povedala, že je veľmi pravdepodobné, že útok nervovou látkou nariadila Moskva. Od Moskvy očakáva do stredy reakciu, inak to bude považovať za „nezákonné použitie sily ruského štátu proti Spojenému kráľovstvu".
Ak Moskva svoju pozíciu nevysvetlí, Británia prichystá odvetné kroky. Pár dní pred voľbami to môže vyostriť vzťahy Západu a Moskvy.
Zabíjanie bez dôsledkov
“Všetkých, čo snívajú o takejto kariére, chcem ich varovať. Profesia zradcu je jedna z najnebezpečnejších na svete.
„
Útok na Skripaľa je ďalším zo série záhadných úmrtí ruských občanov v Británii, ktorí v minulosti kritizovali vládu. Podľa webu BuzzFeed News je takýchto prípadov až štrnásť.
Británia bola doteraz v reakciách na podobné incidenty skôr zdržanlivejšia a nechcela poškodiť obchodné vzťahy s Ruskom. Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson však v tomto prípade sľuboval „ráznu“ reakciu.
Šéf investičného fondu Hermitage Capital Bill Browder teraz podľa denníka Financial Times kritizuje britský prístup. „Británia vytvorila atmosféru, v ktorej má Kremeľ pocit, že má zelenú na vykonávanie útokov na britskej pôde bez akýchkoľvek dôsledkov,“ povedal Browder.