WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump sa do konca mája stretne so severokórejským vodcom Kimom Čong-unom.
Dátum ani miesto schôdzky zatiaľ nie sú známe, dvojica však plánuje diskutovať o ukončení jadrového programu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR).
Historický míľnik
Ako píše agentúra AP, žiadny americký prezident sa počas úradu v minulosti nikdy nestretol s lídrom KĽDR.
Informáciu potvrdil novinárom v Bielom dome juhokórejský šéf národnej bezpečnosti Čchong Ui-jong s tým, že severokórejský líder "sa chce veľmi stretnúť s prezidentom Trumpom, a to čím skôr".
Juhokórejský prezident Mun Če-in uvítal plánovaný summit medzi Trumpom a Kim Čong-unom ako "historický míľnik" pre mier na Kórejskom polostrove.

"Ak sa prezident Trump a predseda Kim stretnú po medzikórejskom summite, úplná denuklearizácia Kórejského polostrova bude naozaj na dobrej ceste," uviedol Mun Če-in Mun, ktorý sa stretne s Kimom na summite v apríli na hraniciach medzi oboma krajinami.
Vyslovil tiež vďaku Trumpovi a Kimovi za ich "odvahu a múdrosť".
"Spravili sme veľký pokrok," napísal Trump na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter a dodal, že sankcie voči KĽDR zostávajú v platnosti. Zmeniť to však môže dohoda medzi oboma krajinami o riešení súčasnej situácie.
Loading
...
Trump sa teší
Biely dom vyhlásil, že na "denuklearizáciu Severnej Kórey" sa vraj Trump teší, medzitým ale musia všetky sankcie ďalej trvať.
"Prezident Trump si veľmi cení pekné slová slová juhokórejskej delegácie a prezidenta Mun Če-ina. Prijme pozvanie ku schôdzke s Kim Čong-unom na mieste a v čase, ktoré budú dohodnuté. Tešíme sa na denuklearizáciu Severnej Kórey. Medzitým všetky sankcie a maximálny nátlak musia zostať v platnosti, "uviedla vo vyhlásení hovorkyňa amerického prezidenta Sarah Sandersová.
Podľa juhokórejského poradcu musia pokračovať aj americko-juhokórejské vojenské manévre, čo vraj Kim berie na vedomie. Washington a Soul sú podľa Čchonga optimistami v tom, že diplomatický proces môže preveriť možnosť mierového riešenia kórejského problému.
Čchong vo štvrtok vo Washingtone v sprievode šéfa juhokórejskej rozviedky So Huna niekoľko hodín rokoval s veľkou skupinou amerických činiteľov vrátane bezpečnostného poradcu Bieleho domu Herberta McMastera, ministra obrany Jima Mattisa a šéfa rozviedok Daniela Coatsa.
Severná Kórea už v minulých dňoch oznámila, že je pripravená rokovať so Spojenými štátmi o denuklearizácii a normalizácii vzťahov. Oba kórejské štáty sa tiež podľa Pchjongjangu dohodli, že koncom apríla po viac ako desiatich rokoch usporiadajú v dedine Pchanmundžom v hraničnom demilitarizovanom pásme vrcholnú mezikorejskou schôdzku.