PARÍŽ, BRATISLAVA. Keď pred rokom Emmanuel Macron v prezidentskej kampani sľuboval zásadné zmeny, nehovoril len o Francúzsku, ale o celej Európskej únii. Dočkal sa silného mandátu a takmer až oslavného privítania v Bruseli.

Odvtedy však nepriamo počúva, že ešte nie je vhodný čas, treba počkať. Najprv na nemecké voľby, ktoré sa konali v septembri, až po nich vraj môže Angela Merkelová pracovať naplno na reforme Únie.
Potom na zostavovanie nemeckej vlády, ktoré sa naťahuje dlhšie, ako je bežné. V nedeľu nakoniec sociálni demokrati súhlasili, že vstúpia do konzervatívnej vlády a Merkelová tak môže pracovať naplno. Teraz však čaká znovu.
Nádherné myšlienky
V noci na pondelok totiž do toho prišli výsledky talianskych volieb. Tretia najväčšia ekonomika, po odrátaní odchádzajúcej Veľkej Británie, nemá jasnú vládu a dvaja hlavní kandidáti na premiéra sa s Macronovým proeurópskym entuziazmom nestotožňujú.
Naopak, krajne pravicová Liga aj Hnutie piatich hviezd si kampaň postavili na tom, že Brusel kritizujú a ich členovia viac či menej otvorene hovorili o možnosti odchodu z eurozóny alebo z celej Únie.
„Vo svete, v ktorom žijeme, môžete obraňovať nádherné myšlienky, ale nemôžeme ich obraňovať tak, že celý kontext bude pre ľudí príliš abstraktný,“ povedal Macron v reakcii na talianske voľby.
Prirodzeným talianskym partnerom pre Macrona aj Merkelovú bola doteraz vládnuca Demokratická strana. Pre ňu však voľby dopadli katastrofálne, keď získala len 23 percent a skončila na treťom mieste.