WASHINGTON. V spore o nelegálnu migráciu zažalovalo americké ministerstvo spravodlivosti v utorok štát Kalifornia. Ten podľa žaloby podanej na miestnom federálnom súde v Sacramente bráni presadzovaniu imigračnej legislatívy, pretože sa vlani v októbri vyhlásil za takzvaný "Sanctuary State", teda za štát, ktorý poskytuje útočisko prisťahovalcom bez platných dokladov.
Podľa ústavy to však urobiť nemôže, argumentuje federálna vláda.
Spor s Trumpom

Demokratický guvernér Kalifornie Jerry Brown, ktorý je v žalobe menovite spomenutý spolu s generálnym prokurátorom Kalifornie Xavierom Becerrom, sa dostal do sporu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, keď podpísal tri zákony na ochranu prisťahovalcov, ktorým hrozí deportácia.
Zákony štátu okrem iného obmedzujú spoluprácu kalifornskej polície s federálnymi orgánmi pri pátraní po nelegálnych migrantoch. Aj mnohé mestá a okresy avizovali, že nebudú spolupracovať s federálnymi orgánmi. Podľa ministerstva tým však ochraňujú aj nebezpečných zločincov zo zahraničia.
Prišiel rozdeľovať
Brown v reakcii na žalobu kritizoval amerického ministra spravodlivosti Jeffa Sessionsa, ktorý je zástancom Trumpovho kurzu proti nelegálnej migrácii.
"V časoch nebývalých politických turbulencií prišiel Jeff Sessions do Kalifornie, aby ďalej rozdeľoval a polarizoval Ameriku," napísal guvernér na twitteri. "Jeff, vo Washingtone môžu byť takéto politické triky pravidlom, ale tu nebudú fungovať," dodal.
Z odhadovaného celkového počtu jedenástich miliónov prisťahovalcov bez platných dokladov sa v Kalifornii nachádza takmer štvrtina.
Loading
...