TOKIO. Podzemná ľadová stena v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima, ktorá tam má znížiť rastúce množstvo rádioaktívnej vody, je len čiastočne efektívna. Tvrdia to členovia vládou poverenej skupiny odborníkov, podľa ktorých je potrebné v tejto súvislosti prijať aj iné opatrenia.
Podľa prevádzkovateľa elektrárne pomohla ľadová stena zredukovať množstvo rádioaktívnej vodu o polovicu. V elektrárni sa zároveň prepumpuje niekoľkonásobne väčšie množstvo podzemnej vody pred tým, než sa dostane k reaktorom, ktoré v roku 2011 poškodila cunami.

Odborníci sa v stredu zhodli, že stena, ktorej vybudovanie stálo 35 miliárd jenov, pomáha pri probléme s rádioaktívnou vodou, úplne ho ale nevyrieši.
V okolí zničených reaktorových budov vybudoval prevádzkovateľ elektrárne 1,5-kilometrovú podzemnú konštrukciu naplnenú chladiacou zmesou. Tá zmrazuje okolitú pôdu a vytvára tak bariéru, ktorá bráni podzemnej vode dostať sa do silno rádioaktívnej oblasti. Tam sa totiž podzemná voda mieša s vodou unikajúcou z poškodených reaktorov.