BEJRÚT. Sýrski povstalci vo východnej Ghúte budú toto územie brániť a rokovania o ústupe, ktoré navrhlo Rusko, sa nekonajú, povedal v stredu hovorca armády jednej z hlavných povstaleckých skupín na tomto území.

"O tomto neprebiehajú žiadne rokovania. Frakcie v Ghúte, ich bojovníci a jej obyvatelia sa nevzdajú svojej pôdy a budú ju brániť," napísal pre Reuters Hamza Birkdar.
Možnosť uniknúť
Veľkú časť východnej Ghúty kontrolujú povstalecké skupiny, ktoré sú odporcami vlády sýrskeho prezidenta Bašara Asada, ruského spojenca.
Rusko sa zaviazalo, že umožní povstalcom spolu s ich rodinami a osobnými zbraňami uniknúť z obkľúčenej východnej Ghúty, ktorá je v podstate predmestím sýrskeho hlavného mesta Damask. Neprezradilo však, kam by mali ísť, pri podobných dohodách v minulosti povstalci odchádzali na iné územia pod kontrolou povstaleckých skupín, kde na nich vláda naďalej útočila.
Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) v utorok informoval, že do obliehanej východnej Ghúty musel prerušiť dodávky humanitárnej pomoci. K prerušeniu došlo podľa MVČK v pondelok po tom, ako sa v oblasti zhoršila bezpečnostná situácia.
Predstavitelia OSN pre Guardian uviedli, že aj keď do oblasti doviezli potraviny na 46 kamiónoch, veľkú časť z nich nemohli ani vyložiť pred tým, ako boli nutení územie opustiť, keďže vláda obnovila útoky.
Obliehané mesto
Región obliehajú už šesť rokov, práve na tomto území v roku 2013 režim použil zakázaný plyn sarín, ktorým zabil 1300 ľudí. Teraz sa zas využívajú barelové bomby, teda bomby s kovovými šrapnelmi, s ktorými sa prakticky nedá mieriť a zabíjajú aj veľa civilistov.
Sýrska vláda dodávky pomoci na toto územie zastavila už na jeseň, odvtedy do polovica februára k asi 400-tisíc uviaznutým ľuďom pustil len jeden konvoj so zásobami. Ľudia hladujú, lekári nemajú zdravotnícky materiál. Napríklad chlieb stojí dvanásťkrát viac ako v iných častiach Sýrie, a keďže väčšina nepracuje, nemôžu si ho dovoliť.

Deti často prežívajú na jednom jedle denne - na miske pšenice s cukrom. "Dodá to kalórie, ale nie sú v tom živiny," povedal pre Guardian hovorca UNICEF v Sýrii.
Druhý konvoj s pomocou podľa neho plánujú na budúci týždeň. "Aspoň sa nám podarilo dostať na územie nejakú pomoc, aj keď kolegovia, ktorí nemohli všetko vyložiť, hovorili o nahnevaných, plačúcich a vyhladovaných ľuďoch. Trávia mnoho času v pivniciach, v chladnom a vlhkom prostredí, nemajú tam žiadnu hygienu, na toaletu využívajú vedrá," uviedol.
Prímerie vojnu neukončilo
Namiesto dodávok potravín vláda v posledných mesiacoch spustila sústavné bombardovanie. Tvrdí, že v regióne bojuje proti teroristom, ktorí nad ním prebrali kontrolu.
Situácia sa mierne zlepšila po rezolúcii OSN z polovice februára, ktorá sa dohodla na prímeri v celej Sýrii, no civilisti zomierajú aj naďalej. Len v tomto roku podľa OSN zomrelo pri útokoch v celej Sýrii asi tisíc detí.
