LONDÝN, BRATISLAVA. Na jednom zábere prechádzal starší muž aj s mladšou ženou uličkou pri obchodnom centre v britskom meste Salisbury.
O šestnásť minút z budovy miestnej posilňovne vychádza trénerka Freya Churchová a o pár metrov – už mimo záberu bezpečnostných kamier – nájde dvojicu na lavičke. Žena je v bezvedomí a muž sa správa zvláštne. O pár minút neskôr už prichádza sanitka a odváža oboch v kritickom stave do nemocnice.
Prípad, ktorý rezonuje britskou spoločnosťou, znásobuje fakt, že ide o 66-ročného Sergeja Skripaľa, bývalého ruského agenta, ktorý donášal britskej tajnej službe, a jeho dcéru Júliu. Oboch paralyzovala zatiaľ neznáma chemická látka.
Politici aj vyšetrovatelia už začali špekulovať aj o možnej ruskej stope – vraždy nepohodlných Rusov v Británii totiž nie sú novinkou.
Polónium a Putinova medaila

Skripaľa v roku 2006 v Rusku odsúdili na trinásť rokov väzenia za špionáž pre Britániu – od deväťdesiatych rokov mal britskej tajnej službe MI6 odovzdať viacero mien ruských agentov, ktorí pracovali v Británii.
Po štyroch rokoch ho však spolu s ďalšími troma osobami prepustili v rámci výmeny špiónov medzi Ruskom a Spojenými štátmi.
Akékoľvek napojenie na Rusko ruskí predstavitelia odmietajú. Aj tí, ktorí sú z podobného činu v Británii obvinení. „Angličania majú rôzne fóbie. Ak sa niečo stane s Rusmi, hneď začnú hľadať napojenie na Moskvu,“ hovorí pre agentúru Interfax Andrej Lugovoj, bývalý agent KGB a súčasný poslanec ruskej Štátnej dumy.