SME

Kim Čong-un sa prvýkrát stretol s juhokórejskými predstaviteľmi

Desaťčlenná juhokórejská delegácia priletela v pondelok do Pchjongjangu.

Severokórejský líder Kim Čong-un.Severokórejský líder Kim Čong-un. (Zdroj: TASR/AP)

SOUL. Dovedna desaťčlenná juhokórejská delegácia priletela v pondelok do Pchjongjangu a následne sa na uvítacej večeri stretla so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. S odvolaním sa na vyhlásenie hovorcu juhokórejského prezidenta Mun Če-ina o tom informovala agentúra Jonhap.

"Kim Čong-un v súčasnosti usporadúva večeru pre osobitných vyslancov," uviedol hovorca na tlačovom brífingu.

Agentúra Jonhap uviedla, že je to vôbec prvý raz, čo sa Kim Čong-un stretol s vysokopostavenými juhokórejskými predstaviteľmi. Agentúra dodala, že takáto schôdzka zjavne odráža ochotu severokórejského vodcu pracovať na zlepšení vzťahov medzi oboma Kóreami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Juhokórejská delegácia vedená Čong Ji-jongom, šéfom juhokórejského Národného bezpečnostného úradu (NSO), pricestovala do Pchjongjangu, aby sa tam pokúsila pripraviť pôdu pre budúce mierové rozhovory so svojím susedom, priblížila agentúra DPA.

Juhokórejská delegácia, v ktorej figuruje aj riaditeľ Národnej spravodajskej služby (NIS) Sun Hun, by mala v Pchjongjangu ostať do utorka.

Prečítajte si tiež: Kim Čong-un chce pokračovať v zmierovaní s Južnou Kóreou Čítajte 

Čong Ji-jong ešte pred odletom povedal, že bude Severu tlmočiť odhodlanie juhokórejského prezidenta Mun Če-ina na denuklearizáciu Kórejského polostrova i dosiahnutie trvalého mieru. Soul chce podľa jeho slov Pchjongjang presvedčiť, aby obnovil dialóg o denuklearizácii so Spojenými štátmi i medzinárodným spoločenstvom.

"Plánujeme komplexne diskutovať o pokračovaní rokovaní medzi Kóreami a tiež o dialógu medzi Severnou Kóreou a medzinárodným spoločenstvom vrátane Spojených štátov," uviedol Čong Ji-jong krátko pred odletom do Pchjongjangu.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta juhokórejskej delegácie je reakciou, respektíve recipročným krokom za návštevu sestry severokórejského vodcu Kim Jo-džong, ktorá sa vo februári zúčastnila na otvorení zimných olympijských hier v Južnej Kórei. Stretla sa pritom s Mun Če-inom a odovzdala mu pozvanie svojho brata na návštevu Severnej Kórey.

Juhokórejský prezident pozvanie privítal, uviedol však, že jeho stretnutie so severokórejským vodcom si vyžaduje splnenie určitých podmienok, ako napríklad obnovu dialógu medzi KĽDR a USA. Severokórejský generál Kim Jong-čchol následne povedal, že Pchjongjang "je dostatočne odhodlaný viesť dialóg medzi Severnou Kóreou a Spojenými štátmi", pripomenula agentúra Jonhap.

Severokórejská kríza

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  2. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  7. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Víno z LESOV SR žiari: Úspech na Vienale 2024
  2. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  4. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  6. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  7. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  8. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 213
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 945
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 212
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 862
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 3 077
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 2 849
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 650
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 100
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Na lodi bolo údajne 18 osôb.


TASR
Rumunský premiér Marcel Ciolacu hovorí s novinármi pred sídlom Sociálnodemokratickej strany Rumunska.

PSD vystúpi z proeurópskej vládnej koalície.


TASR
António Guterres, generálny tajomník OSN.

Vzťahy medzi Islamabadom a Naí Dillí sa dostali do „bodu varu“.


TASR
Izraelský premiér Benjamín Netanjahu.

Minister varoval pred akýmikoľvek pokusmi o útok na Irán.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu